Reklama

Polityka i prawo

Powstaje nowa amerykańska instytucja. Poskromi Big Techy?

Budynek Federalnej Komisji Handlu USA
Budynek Federalnej Komisji Handlu USA
Autor. faungg / Flickr

Federalna Komisja Handlu powołuje nową instytucję – Biuro ds. Technologii. Jego głównym zadaniem będzie poskromienie Big Techów, co jest priorytetem szefowej organu antymonopolowego USA Liny Khan, znanej z twardego stosunku do wielkich firm.

Reklama

Federalna Komisja Handlu powołała nowe Biuro ds. Technologii, aby poskromić Big Techy. To właśnie wielkie firmy technologiczne i nadużywanie przez nie swojej dominacji na rynku usług cyfrowych w różnych jego segmentach są głównym obszarem zainteresowań demokratycznej przewodniczącej FTC – Liny Khan. Jej sylwetkę opisaliśmy dla Państwa na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Reklama

Nierówna walka

Reklama

Do tej pory, jak pisze dziennik „Washington Post", walka amerykańskiego organu odpowiedzialnego m.in. za regulowanie konkurencji na rynku z koncernami technologicznymi była nierówna.

Giganci bardzo często ignorowali działania FTC, niewiele robiąc sobie z kar finansowych, które dla firm takich, jak Facebook (Meta) czy Google stanowią zaledwie ułamek dochodów.

Nowe biuro ma położyć temu kres, pozwolić FTC na działania bardziej zasadnicze i oparte o wiedzę ekspertów, którzy będą mieli doświadczenie w branży. Pozwoli to urzędnikom na nadgonienie zaległości w zakresie rozumienia innowacyjności i rozwojowego charakteru wielu dziedzin nowych technologii, co jest z kolei niezbędne dla praktycznego wymiaru stosowania obowiązujących regulacji i proponowania nowych inicjatyw legislacyjnych.

Współpraca między wydziałami

Nowe Biuro ds. Technologii FTC ma współpracować w ramach agencji pomiędzy różnymi jej wydziałami – zarówno tymi, które zajmują się ochroną praw konsumenckich, jak i tymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa antymonopolowego. Oznacza to, że firmy potencjalnie naruszające regulacje znajdą się pod jeszcze dokładniejszym szkiełkiem powiększającym.

Dyrektorką Biura ds. Technologii ma być obecna szefowa FTC ds. technologicznych – Stephanie Nguyen.

Krytyczny moment

„Washington Post" ocenia, że nowe biuro powstaje w krytycznym w USA momencie – FTC obecnie zajmuje się zintensyfikowanymi postępowaniami ws. cyfrowych gigantów takich jak Amazon, zastanawia się również nad podjęciem kroków przeciwko Microsoftowi i Mecie.

Biuro ds. Technologii FTC ma zajmować się działaniami zarówno po stronie wykonawczej, jak i śledczej prowadzonymi w ramach organu – dodaje dziennik, który – warto w tym miejscu o tym wspomnieć – należy do byłego prezesa Amazonu Jeffa Bezosa.

Kluczowa wiedza o technologiach

Nguyen w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że rola technologów będzie kluczowa dla działania nowej jednostki.

To właśnie oni mają pozwolić FTC na lepsze rozumienie tego, co dzieje się na rynku cyfrowym.

„Umiejętności (które się przydadzą – red.) mogą nawiązywać do tych z dziedziny bezpieczeństwa, inżynierii oprogramowania, data science, ale także sztucznej inteligencji, jak i interakcji na linii człowiek – interfejsy" – powiedziała Nguyen, w przeszłości związana z Massachusetts Institute of Technology, gdzie wykonywała prace badawcze.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama