Reklama

Polityka i prawo

Pjongjang rozwija program nuklearny dzięki hakerom. Gigantyczne zyski z cyberataków

Fot. 	Stefan Krasowski/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Stefan Krasowski/Wikimedia Commons/CC 2.0

Korea Północna wygenerowała około 2 miliardy dolarów dzięki zaawansowanym cyberatakom, których celem była kradzież środków z systemów bankowych oraz giełd kryptowalutowych. Według ONZ zdobyte w ten sposób fundusze Pjongjang przeznaczył na rozwój programu broni masowego rażenia (BMR) – podaje agencja Reutersa.

Agencja powołuje się na raport opublikowany przez ONZ, w którym stwierdzono, że Korea Północna „nadal ulepsza swoje programy nuklearne i rakietowe, chociaż nie przeprowadza żadnych testów nuklearnych”. Pjongjang odmówił komentarza w tej sprawie.

Eksperci są zgodni, że Korea Północna „wykorzystała cyberprzestrzeń do przeprowadzania coraz bardziej wyrafinowanych ataków w celu kradzieży funduszy z instytucji finansowych oraz wymiany kryptowalut w celu generowania dochodu”. W ten sposób Pjongjang zbiera środki na rozwój programu BMR. Łączne zyski pochodzące z cyberataków szacuje się na 2 miliardy dolarów – podaje agencja Reutersa.

Obecnie specjaliści badają co najmniej 35 zgłoszonych grup hakerskich powiązanych z Koreą Północną, atakujących instytucje finansowe, giełdy kryptowalutowe oraz przemysł wydobywczy. Ich celem jest generowanie jak największej ilości środków. Eksperci szacują, że kampania jest prowadzona w około 17 krajach.

Specjaliści ONZ stwierdzili, że ataki Korei Północnej na giełdy kryptowalut pozwoliły jej „wygenerować dochód w sposób znacznie trudniejszy do wykrycia oraz podlegający mniejszemu nadzorowi i regulacjom prawnym”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ już w 2006 roku jednogłośnie nałożyła sankcje na Koreę Północną, aby w ten sposób ograniczyć jej zdolności do dalszego finansowania programów nuklearnych oraz projektów rakiet balistycznych – przypomina agencja Reutersa. Restrykcje dotyczyły przede wszystkim handlu węglem, żelazem czy ołowiem. Silnym ciosem było ograniczenie importu ropy naftowej oraz innych towarów ropopochodnych.

Prezydent USA Donald Trump spotkał się trzykrotnie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Uniem za swojej kadencji. W wyniku rozmów obaj przywódcy zgodzili się wznowić rozmowy dotyczące rezygnacji Pjongjangu z dalszego rozwoju zdolności nuklearnych.

Jak informuje agencja Reutersa, zapytana o komentarz do raportu rzeczniczka Departamentu Stanu USA stwierdziła  – „Wzywamy wszystkie odpowiedzialne państwa do podjęcia działań w celu przeciwdziałania zdolności Korei Północnej do prowadzenia złośliwej działalności w cyberprzestrzeni, która generuje przychody wspierające jej nielegalne programy BMR i rakiet balistycznych”.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama