Reklama

Polityka i prawo

Patostreaming będzie przestępstwem. Wójcik: "Zagrożony karą więzienia"

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

W połowie kwietnia br. minister Michał Wójcik zapowiedział, że trwają prace nad wprowadzeniem do Kodeksu karnego przepisu dotyczącego przestępstwa patostreamingu. Teraz potwierdza ten fakt - projekt ustawy pojawić ma się w ciągu kilku najbliższych dni w Sejmie.

Reklama

W marcu br. minister i wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik pisał na Twitterze: „Dziecko nie jest przedmiotem! Jestem wstrząśnięty wydarzeniami w Dąbrowie Górniczej. Obecnie analizujemy przepisy pod kątem pilnych zmian legislacyjnych i wprowadzenia nowego przestępstwa do kodeksu karnego – patostreamingu”.

Reklama

Był to efekt upublicznienia informacji o tzw. „TikTokowej rodzince”, kiedy w jednej z transmisji ojciec zaczął dusić syna, choć swoje działania (m.in. przekleństwa wypowiadane przy dziecku) i życie rodzinne pokazywali oni przez wiele miesięcy.

Jak wskazywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl w tym tekście , walkę z patostreamingiem zapowiadano już wielokrotnie, jednak w praktyce nie podjęto żadnych realnych kroków, by ukrócić tego typu postępowanie w sieci. Wręcz przeciwnie, patostreamerzy jak byli, tak są, a na transmitowaniu swoich zachowań w internecie zwykle jeszcze zarabiają i to niemałe pieniądze.

Reklama

Czytaj też

W połowie kwietnia minister Michał Wójcik mówił: "Obiecałem, że spróbuję przygotować przepisy i takie przepisy są prawie że na ukończeniu. Zaprezentuję je za kilka – myślę, że do kilkunastu dni – najdalej. Chodzi o wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego przestępstwa – takiego przepisu, który będzie dotyczył patostreamingu".

Jak zwraca teraz uwagę Portal Samorządowy , według zapowiedzi przedstawiciela rządu, projekt ustawy ma się pojawić w ciągu kilku najbliższych dni, co potwierdził także Wójcik w rozmowie z dziennikarką tego serwisu w czasie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Projekt w przyszłym tygodniu w Sejmie

Projekt nowelizacji ma być już konsultacjach z resortem sprawiedliwości i prokuraturą. "Takie przestępstwo będzie zagrożone karą więzienia i przewidziana jest wysoka sankcja - mówi Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Według serwisu Wirtualnemedia, w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt ustawy w tej sprawie.

W kwietniu br. na ostatnim AMA w serwisie Wykop z obecnym ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim na pytanie o patostreamerów i fakt, czy „minister cyfryzacji i jego ludzie planują coś z tym zrobić” minister stwierdził, że „nie wyklucza, że będą prace w tym obszarze podczas procedowania ustawy o ochronie małoletnich, podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama