Reklama

Polityka i prawo

Parlament Europejski odrzuca projekt ws. reformy prawa autorskiego

Fot. ChequeredInk/Pixabay
Fot. ChequeredInk/Pixabay

W czwartek europarlamentarzyści odrzucili projekt mandatu do rozpoczęcia negocjacji w sprawie aktualizacji przepisów dotyczących „praw autorskich w erze cyfrowej”. Tak zwane ACTA 2 wzbudzało wiele kontrowersji, szczególnie zapisy artykułów 11 oraz 13.

Na posiedzeniu plenarnym 278 posłów głosowało za przyjęciem poprawek przedłożonych 20 czerwca przez parlamentarną komisję prawną. 318 opowiedziało się za ich odrzuceniem, a 31 osób wstrzymało się od głosu. W rezultacie stanowisko Parlamentu będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania na następnej sesji plenarnej we wrześniu.

Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym

Axel Voss (EPL, Niemcy)

Regulamin Parlamentu Europejskiego przewiduje, że jeżeli co najmniej 10 % posłów do PE (76 osób) sprzeciwi się rozpoczęciu negocjacji z Radą na podstawie tekstu przegłosowanego w komisji, odbędzie się głosowanie plenarne. Wymagana liczba posłów do Parlamentu Europejskiego zgłosiła swój sprzeciw przed upływem regulaminowego terminu, który wygasł we wtorek o północy.

Reklama

Komentarze

    Reklama