Reklama

Polityka i prawo

Orange Polska z testami 5G w stolicy. Rusza wielkie przedsięwzięcie

Fot. Cyberdefence24
Fot. Cyberdefence24

Orange Polska przeprowadzi test technologii 5G w stolicy, a także w Zakopanem i Gliwicach - poinformowały władze koncernu podczas wtorkowego wydarzenia „Start testów Orange 5G”. Jednak jak wskazują przedstawiciele firmy, „jeszcze długa droga do wdrożenia sieci 5G” w Polsce. 

Jak donosiła wcześniej Polska Agencja Prasowa (PAP), Orange Polska planuje uruchomić testy technologii łączności nowej generacji 5G w Warszawie. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez serwis Telecompaper, sprawdzenie innowacyjnej sieci ma ruszyć 10 września.

Telecompaper podaje również, że program testów nowej technologii uruchomiony zostanie we współpracy z koncernem Ericsson, który produkuje sprzęt telekomunikacyjny przystosowany do obsługi łączności 5G.

Wcześniej w tym miesiącu premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że rząd ma "bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G". Jak podkreślał w rozmowie z Rp.pl Polska chce budować sieć łączności nowej generacji "ze sprawdzonymi partnerami". "Nie przesądzamy, kto nim będzie, ale pokazujemy, że aspekt bezpieczeństwa jest bardzo ważny" - dodał.

Mateusz Morawiecki stwierdził też, że współpraca Polski z partnerami w zakresie wdrożenia 5G "to nie może być tylko zakup sprzętu, technologii, ale to musi być też przesuwanie badań, rozwoju, wspólnych wdrożeń z partnerami, którzy są dostawcami tego typu sprzętu i usług w obszarze 5G".

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. 

Reklama

Komentarze

    Reklama