Reklama

Polityka i prawo

„Odkryj swoje pochodzenie przez Internet”. Platforma z zarzutami o naruszenie prywatności

Fot. Alexas_Fotos/Pixabay
Fot. Alexas_Fotos/Pixabay

Norweski Urząd ds. Ochrony Danych rozpoczął postępowanie przeciwko witrynie MyHeritage, która pozwala na stworzenie drzewa genealogicznego i poznanie swojego pochodzenia. Zarzuty przeciwko platformie dotyczą naruszania krajowych przepisów o prywatności i ochronie konsumentów.

Agencja rządowa zdecydowała się wszcząć postępowanie wobec MyHeritage po skardze norweskiej Rady ds. Ochrony Konsumentów. Z raportu organizacji wynikało, że platforma złamała przepisy o prywatności oraz ustawę handlową, gromadząc dane wrażliwe konsumentów, a zwłaszcza informacje dotyczące ich DNA.

Rada zarzuciła MyHeritage m.in. to, że daje ona konsumentom do podpisania 200-stronicową umowę, napisaną bardzo technicznym i skomplikowanym językiem, naszpikowanym trudną terminologią, której mogą oni nie zrozumieć. Ponadto firma rezerwuje sobie wielokrotną możliwość zmiany warunków kontraktu już po jego podpisaniu przez klienta i nie pozwala klientom dochodzić swoich praw w ich sądach krajowych. Zgodnie z polityką MyHeritage wszelkie sprawy odnośnie funkcjonowania platformy może prowadzić jedynie sąd w Izraelu, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Norwescy urzędnicy podkreślają, że dostarczanie użytkownikom jasnych i zrozumiałych informacji odnośnie umów jest obowiązkiem przedsiębiorców, tym bardziej jeśli sprawa dotyczy danych osobowych i to jeszcze tak wrażliwych, jak informacja DNA. Informacje tego typu dotyczą nie tylko jednego użytkownika, ale również osób z nim spokrewnionych.

Rządowa agencja ds. ochrony danych zbada teraz zarzuty wysuwane przez radę. Jeśli się potwierdzą, platformie grożą kary finansowe.

Źródło:PAP

Komentarze