Reklama

Polityka i prawo

Obowiązkowy zakaz wykorzystywania Huawei do budowy 5G? UE ma to rozważać

Fot. Huawei
Fot. Huawei

Unia Europejska ma brać pod uwagę wprowadzenie obowiązkowego zakazu dla państw członkowskich produktów firm, które „stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa” przy tworzeniu sieci 5G. Chodzić ma m.in. o chiński Huawei.

Reklama

Jak podał Financial Times, takie rozważanie Brukseli ma być efektem rosnących obaw w sprawie braku działań, bądź też opóźniania przyjęcia rozwiązań w tej sprawie.

Reklama

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton miał niedawno podać, że tylko 1/3 krajów UE wdrożyła zakaz wykorzystania produktów Huawei w krytycznych obszarach zarządzania. Jak podaje Reuters , Niemcy mają rozważać zakaz niektórych komponentów chińskich firm Huawei i ZTE w zastosowaniach sieci.

Jeśli państwa takie, jak wspomniane Niemcy będą „nadal zwlekać”, UE może wprowadzić odgórny zakaz dla firm, które są uznawane za dostawców wysokiego ryzyka. Ta kwestia była też podnoszona wielokrotnie na łamach naszego portalu w kontekście nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – jak pisaliśmy, we wtorek po długich miesiącach ustaleń, w końcu przyjął ją rząd.

Reklama

Czytaj też

Finlandia i USA w kontrze do Chin

Dyskusja o 5G to jedno, jednak warto podkreślić, że już niektóre państwa myślą o technologii 6G. Jak informowaliśmy , w Helsinkach doszło do podpisania porozumienia fińsko-amerykańskiego, dotyczącego rozwoju sieci 6G. Współpraca obu państw ma dotyczyć zaawansowanej komunikacji bezprzewodowej.

To ruch w kontrze do Chin, o czym świadczą między innymi słowa ministra spraw zagranicznych Finlandii Pekkę Haavisto, że „6G mogą dostarczyć Finowie i Szwedzi, co oznacza, że nie byłoby potrzeby polegania na chińskiej technologii".

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama