Reklama

Polityka i prawo

Nowe normy promieniowania w Polsce od 1 stycznia

Fot. 127071/Pixabay
Fot. 127071/Pixabay

Ministrowie cyfryzacji i zdrowia złożyli podpis pod rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (PEM). Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Dokument został podpisany przez szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Łagodniejsze normy powinny pomóc operatorom sieci komórkowych w rozwoju infrastruktury.

Znajdujące się w rozporządzeniu normy są takie same, jak w opublikowanym w listopadzie projekcie dokumentu. Jest to równoznaczne z podniesieniem dopuszczalnych norm w obszarze częstotliwości od 2GHz do 300 GHz z 0,1 W/MW do 10 W/m2.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na zmiany mieli wpływ operatorzy komórkowi, którzy silnie naciskali na jak najszybsze rozwiązanie tej kwestii. Swoje stanowisko argumentowali dużymi ograniczeniami w rozwoju, jakie dotychczas występowały. Bez złagodzenia norm nie mieliby możliwości spełnienia wszystkich standardów i obsłużenia w najbliższej przyszłości rosnącego zapotrzebowania na przesył danych oraz wdrożenia usług w zakresie 5G.

Zwiększenie norm podniesienie poziom promieniowania pola elektromagnetycznego. Pomimo takiego wzrostu zakres ten jest w pełni bezpieczny. Podobne standardy funkcjonują w niemal całej Europie i są zgodne z decyzją Komisji Europejskiej.

Nowe normy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku na mocy Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

Reklama

Komentarze

    Reklama