Reklama

Polityka i prawo

Niemcy: Nawet 100 mln euro strat w wyniku zaniechań urzędników

fot. pikrepo.com
fot. pikrepo.com

Niemiecki kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia nie wprowadził procedury weryfikacji wniosków składanych przez obywateli czym pozwolił oszustom ukraść miliony euro. Cyberprzestępcy wykorzystali okres pandemii koronawirusa, aby za pomocą operacji phishingowej pozyskać środki rządowe skierowane jako pomoc dla osób dotkniętych kryzysem.

Rząd Nadrenii Północnej – Westfalii (kraj związkowy w zachodniej części Niemiec), mógł stracić nawet dziesiątki milionów euro po tym jak rządowe środki były dystrybuowane za pomocą niespełniającej wymogów bezpieczeństwa strony internetowej oraz braku odpowiednich procedur. Jak donosi informujący o sprawie serwis Zdnet, fundusze zostały utracone w wyniku klasycznej operacji phishingowej. 

Cyberprzestępcy stworzyli kopię oryginalnej strony, następnie zwabili użytkowników do wejścia na fałszywą witrynę, za pomocą której zbierali dane od mieszkańców. Pozyskane informacje pozwoliły im na złożenie wniosków w ich imieniu, w oparciu o autentyczne dane przekazane przez ofiary zastępując jedynie rachunek bankowy na który należy przelać środki.

Rząd Nadrenii Północnej-Westfalii potwierdził, za pomocą niemieckich mediów, że do momentu zablokowania wypłat środków, mogło zostać złożonych od 3500 do 4000 wniosków na podstawie pozyskanych przez cyberprzestępców danych. Każda pomoc oscyluje w przedziale od 9 tys. Euro do 25 tys. Euro.

Przybliżony szacunek mówi o możliwości utraty od 31,5 mln do nawet 100 mln euro. Winą za zaistniałą sytuację ponoszą tylko i wyłącznie urzędnicy, którzy nie wymagali dodatkowych środków weryfikacji tożsamości osób składających wnioski.

Reklama

Komentarze

    Reklama