Reklama

Polityka i prawo

Niebezpieczny Zoom. Brytyjski resort obrony ostrzega przed aplikacją

fot. Mrskirstyholl /needpix.com
fot. Mrskirstyholl /needpix.com

Brytyjskie ministerstwo obrony z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa miało zniechęcać do korzystania z bardzo popularnego w ostatnim czasie wideo chatu „Zoom”. Program wykorzystywany jest przez gabinet Borisa Johnsona do prowadzenia spotkań rządu – donosi the Independent.

Zdaniem brytyjskich ekspertów bezpieczeństwa, wykorzystywanie przez administrację rządową aplikacji, która została stworzona przez amerykańską prywatną firmę wywołuje zagrożenie wycieku poufnych informacji. Specjaliści wskazują, że obawy narodziły się już w zeszłym roku, kiedy wykryto lukę umożliwiającą szpiegowanie użytkowników komputerów Mac przez kamerki internetowe. Natomiast firma wykrytą podatność usuwała bardzo powoli. Na początku stycznia była ona zmuszona do usuwania kolejnego błędu, który pozwalał atakującym odgadnąć identyfikator i dołączyć do niechronionego spotkania – co potencjalnie skutkowało ujawnieniem prywatnego audio, wideo i dokumentów udostępnianych podczas sesji.

Brytyjskie ministerstwo obrony drogą mailową zakazało wykorzystywania aplikacji do komunikacji ze skutkiem natychmiastowym aż do momentu zakończenia działań związanych z badaniem bezpieczeństwa. 

Najnowszy raport firmy Check Point wskazuje natomiast, że z uwagi na 20% udział w rynku, Zoom jest jedną z najpopularniejszych platform do komunikacji internetowej. Jej wykorzystanie drastycznie wzrosło wraz z wybuchem epidemii koronawirusa i koniecznością przejścia studentów, biznesu a nawet instytucji rządowych na tryb pracy zdalnej. Jak zauważyli eksperci firmy od początku roku zarejestrowano ponad 1700 nowych domen z czego 25% zarejestrowano w ciągu ostatnich dni. Fałszywe strony, a także fałszywe oprogramowanie mają na celu instalowanie na komputerach użytkowników złośliwego oprogramowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama