Nie stygną emocje wokół polskiego 5G. Kontrowersje budzi wybór kancelarii, która obsłuży aukcję – nie tylko pod względem czasu, którym dano potencjalnym kandydatom na złożenie oferty, ale również wymagania oczekiwane przez UKE. Czy lista wymogów” dla kancelarii, które będą miały zapewnić obsługę prawną mogą sugerować, że przetarg jest ustawiany pod konkretnego kandydata?
Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił oczekiwania względem kancelarii, które będą miały zapewnić obsługę prawną postępowania. Jednak na oferty oczekiwał zaledwie przez osiem dni – tj. do piątku 11 grudnia do godziny 10.00. „Na rynku nie brakuje opinii, że doczeka się tylko ofert, na które liczył” – donosi Puls Biznesu (PB).
Jak wskazuje PB, cytując anonimowo przedstawicieli „jednej z dużych kancelarii prawnych”, warunki tego postępowania są skonstruowane w taki sposób, że spełnić je mogą jedynie te kancelarie, które pracowały dla największych telekomów, stających teraz do aukcji. „To jest proszenie się o konflikt interesów” – czytamy w dzienniku.
Dużym zaskoczeniem są - jak wskazuje PB – konkretne wymagania. Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje, że kancelaria musi wykazać się świadczeniem w ciągu ostatnich pięciu lat usługi doradztwa prawnego w ramach projektu o wartości ponad 1 mld złotych, posiadaniem w zespole przynajmniej dwóch prawników z tytułami naukowymi (doktora lub doktora habilitowanego) oraz przynajmniej jednej osoby, która brała udział w obsłudze prawnej co najmniej jednego projektu związanego z sieciami 5G.
Szczególnie to ostatnie wymaganie budzi sporo emocji z uwagi na dopiero co raczkującą technologią nowej generacji w Polsce – podkreśla dziennik. Oznacza to, że wskazane przez UKE wytyczne mogą oznaczać, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem, iż potencjalni wykonawcy wcześniej realizowali zlecenia na rzecz potencjalnych uczestników akcji.
Jak informowała w zeszłym miesiącu Polska Agencja Prasowa, do końca bieżącego roku planowane jest ogłoszenie do konsultacji warunków aukcji. Według zapowiedzi UKE sama aukcja mogłaby ruszyć na początku przyszłego roku. Do 21 sierpnia 2021 r. powinny zostać rozdystrybuowane pod 5G częstotliwości z pasma 3,6 GHz - wskazuje projekt rozporządzenia resortu cyfryzacji o którym informowaliśmy 18 listopada.