Reklama

Polityka i prawo

Narzędzia do transferu danych poza granice UE zgodne z prawem

fot. moritz320 / pixabay
fot. moritz320 / pixabay

Narzędzia Facebooka i innych firm służące do transferu danych użytkowników usług cyfrowych poza granice Unii Europejskiej do USA są zgodne z prawem - ocenił w czwartek główny doradca prawny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem głównego prawnika TSUE Henrika Saugmandsgaarda Oe, narzędzia wykorzystywane przez "setki tysięcy" firm do transferu danych z UE do USA działają w oparciu o wystarczające mechanizmy ochrony prywatności.

Jak pisze agencja Reutera, niewiążące orzeczenie doradcy TSUE ds. prawnych stanowi zwycięstwo Facebooka w trwającej siedem lat sprawie wytoczonej koncernowi przez austriackiego aktywistę działającego na rzecz prywatności Maxa Schremsa.

Saugmandsgaarda Oe stwierdził, iż standardowe klauzule towarzyszące transferom danych wyczerpują konieczność udzielenia gwarancji prawnych w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności użytkowników usług cyfrowych. Z klauzul tych korzystają oprócz firm technologicznych i gigantów przemysłu również banki - zaznacza Reuters i przypomina, że tego rodzaju zapisy umowne wykorzystywane są przy transferach danych z Unii Europejskiej zarówno do USA, jak i do innych państw trzecich.

Postępowanie znane jako tzw. Schrems II dotyczy legalności porozumienia Privacy Shield, które reguluje kwestie przekazywania danych osobowych pomiędzy UE a USA. Porozumienie to zastąpiło wcześniej obowiązujące Safe Harbour, które po skardze Schremsa utraciło skuteczność w wyniku orzeczenia TSUE z 5 października 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wówczas, iż Safe Harbour nie gwarantuje użytkownikom z UE wystarczającej ochrony prywatności w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych, np. przez amerykańskie służby.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama