Reklama

Polityka i prawo

Müller: Odnotowujemy kilkaset procent większą aktywność w obszarze dezinformacji, głównie ze Wschodu

Działania dezinformacyjne bardzo mocno w ostatnim czasie się zintensyfikowały. Mamy raporty o kilkaset procent większej aktywności w tym obszarze, głównie ze Wschodu - przekazał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu, odnosząc się na konferencji prasowej do informacji o tym, że próbowano w piątek zaatakować polskie serwery rządowe, powiedział: "Faktycznie, już od jakiegoś czasu polska cyberprzestrzeń jest atakowana. Z tego powodu też właśnie pan premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu podniósł alarm w cyberprzestrzeni z I poziomu alarmowego do III, czyli przedostatniego, do poziomu Charlie".

Dodał, że "to wynikało już wtedy właśnie z ataków w przestrzeni cybernetycznej". "My te ataki oczywiście obserwujemy, natomiast szczegółowo nie chciałbym się teraz do tego odnosić, bo tej szczegółowej informacji nie jestem w stanie podać" - zaznaczył Müller.

Zwrócił uwagę, że "jednym z elementów tych ataków są działania dezinformacyjne". "Bardzo uczulam na to" - podkreślił.

Czytaj też

"Wiele osób rozpoznaje rosyjską dezinformację i wprost ją wytyka w internecie, wprost wskazuje swoim znajomym, przyjaciołom, rodzinie, że słuchajcie uważajcie, bo to, co podajecie w tej chwili dalej, informacje o tym czy innym wydarzeniu, są niezweryfikowane albo są po prostu bezpośrednimi działaniami dezinformacyjnymi, które mają na celu obniżyć pewność społeczną, wprowadzić chaos. Na tego typu działania uważajmy" - ostrzegał rzecznik rządu.

Podkreślił, że "te działania bardzo mocno w ostatnim czasie się zintensyfikowały". "Mamy raporty w tym zakresie, kilkaset procent większa aktywność w tym obszarze, pochodząca głównie ze Wschodu" - przekazał Müller.

Czytaj też

Dezinformacja ze Wschodu

Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnej grupy do walki z rosyjską dezinformacją East Startcom Task Force, podkreśliła, że „atak na Ukrainę to nie tylko czołgi, lecz także wojna dezinformacyjna”. W związku z tym nie może dziwić fakt, że wśród podmiotów i osób objętych sankcjami za rosyjską agresję znajdują się także prokremlowscy propagandyści oraz dezinformatorzy. O pełnej liście osób i podmiotów, zaangażowanych w operacje informacyjne Kremla piszemy w tym tekście.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych przekazał, że w ostatnim czasie odnotowano dwie kampanie informacyjne wymierzone w Ukrainę. Znaczący udział w nich miały grupy zaangażowane w dezinformację antyszczepionkową – dodał.

/PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze