Reklama

Polityka i prawo

Komitet Bezpieczeństwa Rady Ministrów zlecił modyfikacje w projekcie nowelizacji KSC

Autor. Janusz Cieszyński/ fot. Cyfryzacja KPRM; Twitter

„Do projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa są wprowadzane modyfikacje, zalecone przez Komitet Bezpieczeństwa Rady Ministrów” – stwierdził Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, podczas spotkania z dziennikarzami. Padło także pytanie o ogłoszenie aukcji 5G, na którą od dawna czeka rynek.

Reklama

W środę odbyła sie konferencja prasowa przedstawicieli KPRM, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz operatorów telekomunikacyjnych podczas której przekazano, że projekt, który pozwoli na skuteczną walkę z phishingiem oraz smishingiem zostanie przedstawiony w I kwartale tego roku. Więcej piszemy o tym w tym tekście.

Reklama

Podczas spotkania, Janusz Cieszyński był pytany również o to, czy w związku z napiętą sytuacją u naszego wschodniego sąsiada, przyspieszą prace nad nowelizacją KSC. „Projekt został przez nas przygotowany, został skierowany do Komitetu Bezpieczeństwa. Do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa są wprowadzane modyfikacje, zalecone przez Komitet Bezpieczeństwa Rady Ministrów i po wprowadzeniu tych modyfikacji, które Komitet Bezpieczeństwa zalecił, będzie przekazany dalej" – poinformował sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Drobne zmiany, wprowadzone w projekcie mają dotyczyć "doprecyzowania zakresu załącznika, który mówi o tym, jakie usługi będzie świadczył Operator Sieci Bezpieczeństwa” oraz „wprowadzenia takiego mechanizmu, który będzie polegał na tym, że oferty składane przez Operatora Sieci Bezpieczeństwa będą mogły być weryfikowane pod kontem adekwatności kosztowej i porównywane z tym, co w podobnych sytuacjach oferuje rynek". W tym zakresie „swoją wiedzą” rynek miałby wspierać prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Cieszyński podkreślił, że „to jest na razie propozycja”, ale póki co nie została zaopiniowana przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Reklama

Czytaj też

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko zaznaczył, że od czasu przyjęcia nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa potrzebuje „około dwa – trzy tygodnie, aby uruchomić procedurę aukcyjną”. „Tak planujemy, chyba ze zapisy w KSC spowodują jakieś wydłużenie, ale nie sądzę, żeby tak się stało” – dodał dr inż. Jacek Oko.

Pozytywna opinia, zalecenie "pilnego procedowania"

Pod koniec stycznia br. Kancelaria Premiera przekazała, że Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa . Jednocześnie KPRM wskazała, że to ważny krok w sprawie procedowania KSC. Dodatkowo przekazała, że Komitet Rady Ministrów zlecił pilne procedowanie projektu.

Prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów trwały od września ubiegłego roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą wersję projektu nowych regulacji KSC. Jak dotąd projekt nie doczekał się jednak ostatecznej akceptacji i wejścia w życie.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama