Reklama

Polityka i prawo

Minister cyfryzacji w Brukseli: rozmowy o cyfrowej przyszłości Europy

fot. mohamed hassan / pxhere
fot. mohamed hassan / pxhere

Sieć 5G, przyszły Kodeks Usług Cyfrowych, cyberbezpieczeństwo, rozwój infrastruktury sieciowej oraz nowy budżet UE - to główne tematy piątkowej wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w Brukseli.

Głównym punktem wizyty było spotkanie z wiceprzewodniczącą KE Margrethe Vestager, odpowiedzialną za obszar cyfrowy oraz politykę konkurencji. Ponadto szef MC rozmawiał także z  Roberto Violą - dyrektorem generalnym ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej (DG Connect) oraz z Polakami zatrudnionymi w instytucjach unijnych.

Cyfrowa Europa

8,1 miliarda euro – to budżet unijnego programu „Cyfrowa Europa” (Digital Europe Programme), który ruszy w 2021 r. Jego celem jest finansowe wsparcie transformacji cyfrowej europejskich społeczeństw i gospodarek. Program ma zapewnić finansowanie dla projektów w obszarach takich jak: rozwój sztucznej inteligencji, superkomputerów, zaawansowanych umiejętności cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwo. Jego kształt i implementacja były jedną z kwestii, które minister cyfryzacji poruszył podczas piątkowych spotkań z kierownictwem instytucji unijnych.

"Wzmocnienie cyfrowych fundamentów jest kluczowe dla rozwoju naszego kraju. Realizujemy to m.in. poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne e-usługi publiczne oraz stałe podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych społeczeństwa. To główne cele, jakie postawiliśmy przed Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa i chcemy kontynuować te działania kolejnych latach" – zapowiedział minister Marek Zagórski. "Ważne, aby środki z programów centralnych i krajowych mogły wzajemnie wspierać realizację wspólnych celów" – dodał szef MC.

Bezpieczeństwo (w) sieci

Minister cyfryzacji podczas piątkowych spotkań w Brukseli przedstawił polskie spojrzenie na kwestie budowy, rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa sieci piątej generacji.

"Zależy nam na zwiększeniu znaczenia dyrektywy NIS, dotyczącej bezpieczeństwa sieci i informacji" – powiedział szef MC. W kontekście sieci 5G jesteśmy zdania, że podejście do jej cyberbezpieczeństwa powinno być skoordynowane w całej Unii Europejskiej, niezależnie, że działania i perspektywa poszczególnych państw mogą się różnić.

E-commerce – nowe otwarcie

Kolejnym poruszonym w Brukseli tematem były przyszłe prace Komisji Europejskiej nad ramami regulacyjnymi dla usług cyfrowych w Unii, a w szczególności platform internetowych. To tzw. europejski Kodeks Cyfrowy (Digital Services Act). Polska chce zapewnienia użytkownikom internetu większego zakresu praw, m.in. by byli właścicielami swoich danych na portalach społecznościowych oraz by użytkownicy social mediów byli traktowani jako konsumenci, w pełnym tego słowa znaczeniu.

"Chciałbym, aby tegoroczne - organizowane przez Polskę - światowe Forum Zarządzania Internetem było okazją do dyskusji nad kształtem internetu z globalnej perspektywy. Nasze wspólne, europejskie podejście ma możliwość stania się standardem dla społeczności międzynarodowej. Tak jak miało to miejsce w przypadku RODO" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski na spotkaniu z Margrethe Vestager, wręczając jej zaproszenie do udziału w tym ważnym wydarzeniu.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama