Reklama

Polityka i prawo

Minister Cyfryzacji: sektor telekomunikacyjny kluczowy dla krajowego systemu cyberbezpieczeństwa

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

"Bez przedsiębiorców komunikacji elektronicznej cały system będzie niespójny i stąd decyzja o tym, żeby stworzyć CSIRT sektorowy ds. telekomunikacji" (CSIRT-Telco) - powiedział minister cyfryzacji.

"Potrzeba nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wynikła z doświadczeń, które mamy po dwóch latach funkcjonowania ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wiele miejsca poświęcono sektorowi telekomunikacyjnemu. Minister tłumaczy, że bez przedsiębiorców komunikacji elektronicznej cały system będzie niespójny i stąd decyzja o tym, żeby stworzyć  CSIRT sektorowy ds. telekomunikacji - CSIRT-Telco. Będzie on powoływany powoływany przez ministra ds. informatyzacji i działał w podobnym zakresie jak  pozostałe sektorowe CSIRTy.

Minister cyfryzacji mówił również o dostawcach wysokiego ryzyka. "Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa może wnioskować o dokonanie oceny danego dostawcy usług czy oprogramowania" - podkreślił minister. Marek Zagórski wyjaśnił, że kolegium dokonuje oceny na 4 poziomach: najniższy, gdzie tego ryzyka nie ma, przez ryzyko niskie, umiarkowane i wysokie. W przypadku podmiotów określonych jako podmioty wysokiego ryzyka mówimy o faktycznym zakazie wprowadzenia do użytkowania oprogramowania takiego producenta. Z istniejącej infrastruktury taki sprzęt będzie musiał być usunięty w ciągu 5 lat - zakończył minister.

Komentarze