Reklama

Polityka i prawo

Media społecznościowe muszą ponosić odpowiedzialność za niewłaściwe treści

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Ofcom, brytyjski regulator telekomunikacyjny, domaga się, aby firmy obsługujące platformy mediów społecznościowych, w tym Facebook i Twitter, ponosiły pełną odpowiedzialność za niewłaściwe treści publikowane w ich ramach. 

Brytyjski nadawca radiowo-telewizyjny powołuje się tu na odchodzącą ze stanowiska minister cyfryzacji Nicky Morgan. Jej zdaniem amerykańskie koncerny opierały się wcześniejszym regulacjom, które miały walczyć z publikowaniem w Internecie szkodliwych treści. Morgan podkreśla, że obecnie platformy "zrozumiały, że właściwe rozwiązania prawne nadchodzą".

Warto zaznaczyć, że rząd w Londynie uważa, iż obowiązek ochrony użytkowników spoczywa na samych platformach. W związku z tym nowe regulacje będą wymuszać na tych koncernach wprowadzenie odpowiednich systemów zabezpieczających przed publikacją nieodpowiednich treści.

Rzeczniczka resortu cyfryzacji odmówiła komentarza w tej sprawie oraz podania jakichkolwiek szczegółów dotyczących planowanych zmian w prawie.

W drugiej połowie stycznia brytyjskie biuro ds. ochrony danych opublikowało propozycje wytycznych dla firm internetowych, mające pomóc ochronić prywatność dzieci w Internecie i ustrzec je m.in. przed szkodliwymi treściami.

Tak zwany kod postępowania ma dotyczyć firm działających w obszarze mediów społecznościowych, gier online, internetowych stron edukacyjnych, serwisów streamingowych oraz interaktywnych zabawek, połączonych z siecią.

Źródło:PAP

Komentarze