Polityka i prawo
MC: Musimy wspólnie opracować regulacje dotyczące bezpieczeństwa Internetu
Ruszyło 14. Forum Zarządzania Internetem (IGF). Kilka tysięcy uczestników przez najbliższe pięć dni dyskutować będzie o kluczowych zagadnieniach związanych z globalną siecią. Między innymi o aspektach prawnych, politycznych, społecznych i technicznych. Do Berlina przyjechał też szef polskiego resortu cyfryzacji.
Swoją wizytę w stolicy Niemiec Marek Zagórski rozpoczął od spotkania z niemieckim ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Tematem rozmów było przede wszystkim bezpieczeństwo przy wprowadzaniu sieci 5G. Polska i Niemcy dążą do wspólnego stanowiska.
Kierunek rozwoju Internetu
W poniedziałek (25 listopada) szef MC wziął udział w tzw. „dniu zero”, który poprzedza oficjalną inaugurację IGF. Konferencja odbywa się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Ministrowie ds. cyfryzacji z różnych stron świata spotkali się rano na śniadaniu roboczym, którego tematem była przyszłość Internetu.
- Internet jest światowym zasobem, z którego wszyscy korzystamy na co dzień i dlatego zarządzany musi być w sposób transparentny, odpowiedzialny i wspólnie przez społeczność międzynarodową – mówił minister cyfryzacji. - Chociaż na początku Internetem nie kierowały żadne zasady, obecnie to my musimy wspólnie opracować regulacje, które zagwarantują bezpieczeństwo, zarówno państw, jak i pojedynczych użytkowników. To wyzwanie, przed którym stoimy już teraz – dodał Marek Zagórski.
Cyberbezpieczeństwo przede wszystkim
Szef resortu cyfryzacji wziął również udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym bezpieczeństwa i ochrony praw użytkowników Internetu, podczas którego mówił o polskich doświadczeniach w tym obszarze. Podkreślił przy tym działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. To m.in. nasza kampania pod hasłem „Nie zagub dziecka w sieci”.
Rozmowy bilateralne
Na marginesie Forum minister cyfryzacji spotkał się z Liu Zhenminem - zastępcą sekretarza generalnego ONZ. Rozmowa dotyczyła przyszłorocznego Forum, które odbędzie się w Polsce.
- Chcemy pokazać Polskę jako kraj otwarty, który nie boi się podejmować trudnych kwestii oraz uczestniczyć w kształtowaniu cyfrowej przyszłości – powiedział szef MC.
Kolejnym punktem w programie dzisiejszych aktywności było spotkanie z Goranem Marbym, szefem ICANN. Jest to instytucja odpowiedzialna obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Dominował temat rozdysponowywania tymi domenami oraz wyzwań związanych z siecią piątej generacji.
Wizyta ministra Marka Zagórskiego na konferencji zakończyła się rozmową z Vintonem Grayem Cerfem, wiceprezesem Googla i współtwórca Internetu Tu także główną kwestią było przyszłoroczne Forum. Szef resortu cyfryzacji zaprosił Cerfa do Polski.
"To ogromy zaszczyt w roku, w którym przypada 50-lecie Internetu spotkać się z jednym z jego ojców i wspólnie omówić wizję i kierunek, w którym powinna się rozwijać inicjatywa IGF. To ogromne wyróżnienie, że jubileuszowa 15. edycja odbędzie się już za rok, w Polsce" – powiedział minister cyfryzacji.
Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji