Polityka i prawo
Kancelaria Senatu na HackYeah 2019
Kancelaria Senatu, jako uczestnik projektu GovTech Polska, brała udział w dniach 14-15 września 2019 r. w Nadarzynie pod Warszawą w HackYeah – największym stacjonarnym hackatonie w Europie. W trakcie festiwalu programowania zbierane były zgłoszenia do uczestnictwa w konkursie na opracowanie dla Kancelarii narzędzia do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo.
Na HackYeah obecny był premier Mateusz Morawiecki. Rozmawiał z uczestnikami festiwalu i odwiedził strefę GovTech. „Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują” – powiedział.
W HackYeah 2019 wzięło udział prawie 3000 specjalistów z branży IT – programistów, projektantów UX, grafików i product managerów. W sześcioosobowym grupach pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami przedstawionych problemów. Swoje zadanie przygotowała dla nich także GovTech Polska. Uczestnicy I Obywatelskiej Burzy Mózgów "GovTech - Aktywuj Pomysły!" szukali rozwiązania największego wyzwania przyszłości, jakim są malejące zasoby wody. Ponadto w strefie GovTech można było zapoznać się z założeniami programu, poznać wyzwania przygotowane przez instytucje publiczne w tej edycji oraz zgłosić swoją chęć udziału w konkursach na ich rozwiązanie.
Zapewnienie dostępu do transmisji z posiedzeń Senatu oraz komisji senackich wraz z zapisami stenograficznymi z tych posiedzeń na stronie internetowej są obowiązkiem Kancelarii Senatu. Dlatego szuka ona narzędzia, które pozwoli opracować przystępniejszą formę transmisji wideo z obrad, ułatwi odnajdywanie nagrań poszczególnych wypowiedzi senatorów, pozwoli szybko i automatycznie identyfikować mówców na podstawie analizy dźwięku (głos) i obrazów wideo, a dzięki funkcji automatycznej transkrypcji mowy na tekst umożliwi skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania stenogramów z obrad, w szczególności komisji senackich. Z informacjami dotyczącymi uczestnictwa w konkursie na rozwiązanie tego zadania można zapoznać się w ogłoszeniu na stronie Senatu.
GovTech Polska wykorzystuje formułę konkursową, która jest alternatywą dla klasycznego postępowania przetargowego oraz sposobem na stworzenie skutecznego modelu pozyskiwania najnowszych technologii dla administracji publicznej oraz spółek Skarbu Państwa. Taka formuła ma usprawnić dialog między sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym oraz obywatelami.
senat.gov.pl