Reklama

Polityka i prawo

Kanada wzmocni cyberbezpieczeństwo. W jaki sposób?

Autor. KMo Foto/Flickr/CC BY 2.0

Kanada zamierza wprowadzić prawny obowiązek zgłaszania incydentów przez podmioty działające w kluczowych z perspektywy państwa sektorach. Regulacje określają także firmy i instytucje, które będą musiały wzmocnić cyberbezpieczeństwo.

Reklama

We wtorek Kanada ujawniła projekt nowych przepisów. Prawo określa sektory telekomunikacji, finansów, energetyki i transportu jako mające kluczowe znacznie dla bezpieczeństwa narodowego i publicznego. Na mocy regulacji będą zobowiązane do zgłaszania cyberataków rządowi federalnemu i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa – informuje agencja Reutera.

Reklama

Marco Mendicino, minister bezpieczeństwa publicznego, w rozmowie z dziennikarzami przekazał, że operatorzy infrastruktury krytycznej zostaną zidentyfikowani po konsultacji z przedstawicielami wspomnianych wyżej sektorów.

Czytaj też

Przepisy dadzą rządowi większe uprawnienia w zakresie zabezpieczania krajowych systemów telekomunikacyjnych przed cyberzagrożeniami. „Nowe prawo pomoże sektorowi publicznemu i prywatnemu skuteczniej chronić się przed cyberatakami" – zaznaczył Marco Mendicino, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Liczba incydentów wzrasta, lecz w Kanadzie nadal występuje problem z ich zgłaszaniem. Dotychczasowe przepisy nie nakładały takiego obowiązku na firmy. Nowe prawo ma to zmienić.

Ponadto, regulacje wprowadzają zakaz korzystania z produktów i usług dostawców wysokiego ryzyka przez firmy telekomunikacyjne. Rząd nie wskazał na żadne konkretne przedsiębiorstwa. Jednak należy mieć na uwadze, że w zeszłym roku Kanada wprowadziła zakaz używania technologii 5G od Huawei i ZTE.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama