Reklama

Polityka i prawo

Japonia chce ograniczyć chińską dominację. Projekt wsparcia dla firm technologicznych

Fot. Ralf Steinberger/Flickr
Fot. Ralf Steinberger/Flickr

Japonia chce udzielić wsparcia firmom rozwijającym nowoczesne technologie dla dronów oraz łączności 5G. Przyjęta przez rząd ustawa ma pozwolić przedsiębiorstwom z branży technologicznej na pozyskiwanie niskooprocentowanych pożyczek oraz ulg podatkowych. Sytuacja jest potwierdzeniem obaw władzy o rosnącą dominację chińskich produktów na rynku. 

Przyjęta przez rząd ustawa trafi następnie do japońskiego parlamentu, który musi ją oficjalnie zatwierdzić. Według Agencji Reutera, nowe prawo ma wejść w życie latem.

Dostęp do wsparcia związanych z rządem instytucji ma być warunkowany spełnieniem przez firmy rozwijające nowe technologie odpowiednich wymogów pod względem standardów cyberbezpieczeństwa.

W grudniu ubiegłego roku Japonia przedstawiła plan zmian w ordynacji podatkowej, które miały zachęcić duże firmy obecne na rynku do inwestycji w start-upy i inne inicjatywy stymulujące wzrost gospodarczy, a także pomagające wzmocnić konkurencyjność rodzimych spółek wobec sektora rozwoju technologii 5G w Chinach.

Agencja Reutera zauważa, że decyzje w Japonii są zbieżne w czasie z realizowaną przez USA strategią zachęcania sojuszników do wykluczenia chińskiego potentata telekomunikacyjnego - firmy Huawei - z udziału w lokalnych wdrożeniach technologii nowej generacji łączności 5G.

Waszyngton ocenia, że sprzęt produkowany przez tę firmę może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Koncern systematycznie odpiera te zarzuty i pozostaje największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. 

Źródło:PAP

Komentarze