Reklama

Polityka i prawo

Jak nie stać się ofiarą ataku w sieci? Rady dla użytkowników indywidualnych

geralt/pixabay
geralt/pixabay

„Sezon na wirusy? Nie daj się zarazić” - Ministerstwo cyfryzacji radzi jak nie stać się ofiarą ataku i przypomina, że ataki cyberprzestępców nie są zagrożeniem tylko dla dużych firm z milionami na kontach, ale również dla indywidualnych użytkowników. Co nam grozi w opinii Ministerstwa? 

Jak podkreśla Ministerstwo w komunikacie należy pamiętać, że w sieci nie brakuje ludzi o złych zamiarach i nawołuje, aby nie lekceważyć zagrożenia. W komunikacie czytamy, że również użytkownik indywidualny zobowiązany jest, aby dowiedzieć się jak chronić się przed potencjalnym atakiem. Akcentuje, że celem działań cyberprzestępców nie są tylko szybkie zyski, ale również dane osobowe, a program antywirusowy wraz z zaporą nie zawsze uchroni nas przed atakiem.

Ministerstwo przypomina również o pozostałych niebezpieczeństwach czyhających na użytkownika w sieci m.in ransomware, gdzie, jak poucza komunikat, zagrożenie czyha w mailach przychodzących do nas każdego dnia. Wspomina również o możliwości zainfekowania podłączonych do sieci urządzeń z oprogramowaniem, które umożliwia przestępcy jego kontrolowanie.

Użytkownicy nie pozostają jednak bez wskazówek jak się chronić. Ministerstwo radzi, o czym należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy:

  • Regularna aktualizacja oprogramowania na sprzęcie. Oprócz systemu operacyjnego i programu antywirusowego aktualizować należy również aplikacje.
  • Tworzenie kopii zapasowych, aby dbać o zachowanie efektów swojej pracy. Przypomina również o bezpiecznym miejscu ich przechowywania.
  • Korzystanie z mocnych haseł – Ministerstwo radzi, aby hasło składało się z co najmniej 12 znaków.
  • Skanowanie wymiennych nośników – przypomina również, aby skanować przed użyciem np. pendrive i nie podłączać nośników nieznanego pochodzenia.

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach – mówi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska. – Warto systematycznie robić aktualizacje, tworzyć kopie zapasowe, mieć mocne hasło, a przede wszystkim być świadomym użytkownikiem sieci.

Dbanie o bezpieczeństwo w sieci nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Warto systematycznie robić aktualizacje, tworzyć kopie zapasowe, mieć mocne hasło, a przede wszystkim być świadomym użytkownikiem sieci.

Przemysław Jaroszewski z CERT Polska.

Komunikat jest elementem wspólnego projektu Ministerstwa Cyfryzacji i NASK   „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Celem kampanii jest promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama