Polityka i prawo
IBM dołącza do programu Ministerstwa Cyfryzacji na rzecz cyberbezpieczeństwa
IBM podpisał porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji na moc którego amerykański gigant przystąpi do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Celem tej inicjatywy jest podniesienie poziomu ochrony przed cyberatakami w Polsce.
List intencyjny w tej sprawie podpisali minister cyfryzacji Marek Zagórski i Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Firma będzie pomagać w identyfikowaniu zagrożeń oraz wypracowywaniu metod zgłaszania i obsługi incydentów. Opracuje też rekomendacje na temat konfiguracji sprzętu, oprogramowania i usług, które zwiększą bezpieczeństwo. Będzie też przeprowadzać szkolenia i wykonywać testy bezpieczeństwa.
Minister Zagórski podkreślił, że obecnie żaden kraj, żadne państwo, żadna administracja państwowa nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zagrożeniami w świecie cyfrowym.
„Dlatego wasze rozwiązania, które są rozwiązaniami wyrastającymi tak naprawdę z waszej całej korporacji, które funkcjonują i pracuje na to dziesiątki tysięcy inżynierów codziennie, możemy dzięki takim umowom przekładać także na doświadczenia administracji. I budować w ten sposób cały system cyberbezpieczeństwa, które w sumie się przekłada na nasze wspólne bezpieczeństwo. Za to bardzo serdecznie dziękuję” - powiedział Zagórski.
Minister dodał, że ma nadzieję, iż dzięki tej współpracy jej efektem będzie też „duża liczba patentów w Polsce z obszaru cyberbezpieczeństwa, bo w tej materii mamy w naszym kraju zarówno dobre doświadczenia, ale jeszcze większe potrzeby”.
„Codziennie mamy do czynienia z cyberbezpieczeństwem na wielu poziomach - od tworzenia zaawansowanych strategii dla dużych globalnych organizacji, po walkę na pierwszej linii frontu, pomagając naszym klientom w zwalczaniu cyberataków. Dzięki temu mamy szeroki przegląd sytuacji, trendów i zagrożeń. We współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji będziemy zdecydowanie wspierać wszelkie działania mające na celu zwiększenie zakresu i poziomu bezpieczeństwa, oferując naszą szeroką wiedzę i doświadczenie, w celu lepszej ochrony państwa polskiego” – powiedział dyrektor Szymczuk.
Program zakłada m.in. partnerstwo z sektorem prywatnym. Jego głównym celem jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa Polski. Program jest zbieżny z celami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.
Przewiduje m.in.:
- przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach,
- edukację w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
- szkolenia podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (w szczególności administracji publicznej) w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
- wymianę wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
- prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.
W 2017 roku IBM otworzył we Wrocławiu swoje europejskie X-Force Command Center. Wrocławski XFCC dołączył do globalnej sieci centrów dowodzenia IBM X-Force Command Centers, które co miesiąc przetwarzają ponad bilion incydentów sieciowych, chroniąc 4,5 tys. klientów w 133 krajach. Ta globalna sieć zatrudnia ponad 1400 specjalistów ds. bezpieczeństwa, którzy przez całą dobę służą wsparciem dla klientów.
Dział IBM Security oferuje jedno z najbardziej zaawansowanych i najlepiej zintegrowanych portfolio produktów i usług dla bezpieczeństwa firm. Dane o zagrożeniach pochodzą od IBM X-Force®, grupy badawczej skupiającej się na analizowaniu i definiowaniu różnych rodzajów złośliwego oprogramowania. Firma IBM prowadzi jedno z największych badań nad bezpieczeństwem sieciowym, monitorując ponad 70 miliardów zdarzeń dziennie w ponad 130 krajach, posiadając ponad 10 tys. patentów w tym zakresie.
AK/PAP