Reklama

Polityka i prawo

Włoskie 5G od Huawei?

Fot. Dave Kellam/Flickr
Fot. Dave Kellam/Flickr

Rozwiązania Huawei będą fundamentem włoskiej sieć 5G? Minister rozwoju gospodarczego Włoch uważna, że koncernu nie należy wykluczać, ponieważ nowe przepisy gwarantują bezpieczeństwo kraju.

Włoski minister wyraził taką opinię w niedzielę, po tym, jak w ubiegłym tygodniu komisja parlamentarna ds. bezpieczeństwa Copasir wezwała rząd do zablokowania udziału Huaweia i ZTE w rozwoju krajowej sieci 5G.

"Uchwaliliśmy przepisy, które gwarantują bezpieczeństwo narodowe. Przy odpowiednich zabezpieczeniach możliwość (uzyskania przez Huawei) dostępu nie jest przedmiotem debaty" – zaznaczył w rozmowie z dziennikiem La Stampa Patuanelli.

Szef resortu dodał również, że "Huawei oferuje najlepsze rozwiązania w najlepszych cenach" i podkreślił, że nie można jednocześnie demonstrować poparcia dla kwestii rynkowych oraz protekcjonizmu.

Jednak w piątek minister ds. kontaktów z parlamentem i demokracji bezpośredniej Riccardo Fraccaro, podobnie jak Patuanelli członek Ruchu Pięciu Gwiazd, ocenił, że rząd nie będzie w stanie zignorować opinii Copasir.

Stany Zjednoczone lobbowały we Włoszech i u innych sojuszników za zablokowaniem możliwości korzystania ze sprzętu Huaweia w krajowych sieciach 5G. Według przedstawicieli amerykańskiego rządu chińskie podmioty (Huawei i ZTE) mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Obie firmy odrzucają te oskarżenia.

Jak zauważyła Agencja Reutera, największa włoska grupa telefoniczna Telecom Italia (TIM) wybiera obecnie dostawców do modernizacji infrastruktury sieciowej, a Huawei jest jednym z potencjalnych kandydatów.

Źródło:PAP

Komentarze