Reklama

Polityka i prawo

Huawei wciąż w grze o 5G w Norwegii

Fot. Open Grid Scheduler/Flickr/Domena publiczna
Fot. Open Grid Scheduler/Flickr/Domena publiczna

Norweski operator telekomunikacyjny Telenor potwierdził, że Huawei wraz z Ericssonem będą zaangażowane w budowę sieci 5G w Norwegii – poinformował Reuters. Wcześniej media informowały o wykluczeniu chińskiej firmy z budowy sieci 5G.

W piątek, szef Telenor Petter-Boerre Furberg powiedział, że operator będzie stopniowo usuwał sprzęt Huawei ze swoich sieci. Proces ten miałby potrwać od 4 do 5 lat. Chińska firma oskarżana jest przez USA o zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego pomimo, iż nie przedstawiono żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Huawei odrzuca te oskarżenia mówiąc, że są one bezpodstawne. Europejskie państwa jak dotychczas są niechętne, aby przychylić się do prośby USA i wyrzuć chińską firmę z budowy sieci 5G.

Huawei współpracuje z Telenor od ponad dekady przy sieciach 4G i będzie dalej współpracować z norweską firmą powiedział Reutersowi Hanne Knudsen, zastępca prezesa ds. komunikacji. Ericsson będzie naszym nowym dostawcą Radiowej Sieci Dostępowej (RAN) 5G. Będziemy jednak kontynuować naszą współpracę z Huawei w celu utrzymania sieci 4G oraz budowy sieci 5G w niektórych częściach Norwegii – podkreślił Knudsen. Dodał jednak, że Huawei dostarczy sprzęt dla budowy sieci RAN a nie rdzenia sieci. Finowie również używają Huawei jako jednego z dostawców powiedział Knudsen.

Huawei z zadowoleniem przyjął decyzję Telenor podkreślając wolę kontynuowania współpracy oraz ciesząc się na możliwość rywalizacji z konkurencją. Telenor do budowy swojej sieci 5G wykorzystuje fińską Nokie oraz szwedzkiego Ericssona. W zeszłym tygodniu, Telefonica Deutschland wybrała Nokię i Huawei do budowy sieci 5G.

Radiowa Sieć Dostępowa (RAN) składa się z różnego rodzaju urządzeń takich jak wieże, maszty czy dedykowane systemy wewnątrzbudynkowe. Większość kosztów związanych z budową sieci 5G to właśnie sieć RAN.

Komentarze