Reklama

Polityka i prawo

Huawei zapowiada stworzenie "żelaznej armii" do walki z USA

Fot. Mwrobel/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Mwrobel/Wikipedia Commons/CC 3.0

Założyciel i dyrektor generalny chińskiego koncernu technologicznego Huawei Ren Zhengfei planuje restrukturyzację firmy w ciągu 3-5 lat i stworzenie „żelaznej armii”, która pomoże jej przetrwać amerykańską ofensywę - podała w poniedziałek agencja Bloomberga.

Huawei przygotowuje się na dużą zmianę strukturalną w odpowiedzi na amerykańskie sankcje, które zagrażają przetrwaniu dochodowej produkcji smartfonów koncernu - wskazał Zhengfei w wewnętrznej notatce przytaczanej przez agencję. Przedsiębiorca nie podał szczegółów planowanych zmian, ale zaznaczył, że mają one pozwolić firmie przetrwać ofensywę Stanów Zjednoczonych i chronić pozycję lidera w obszarze łączności 5G.

Zhengfei określił sytuację działu produkującego smartfony i laptopy jako "bolesny długi marsz". Zdaniem agencji może to być nawiązanie do historycznego Długiego Marszu - okupionego dużymi stratami przegrupowania Chińskiej Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej w latach 1934-1935. W okresie kwiecień-czerwiec 2019 r. Huawei odnotował wolniejszy niż w pierwszym kwartale wzrost sprzedaży, szczególnie w dziale obejmującym sprzedaż smartfonów i laptopów marki - przypomniał Bloomberg.

Agencja zwróciła uwagę na militarne manieryzmy Zhengfeia, w przeszłości inżyniera w armii chińskiej. Komentując przy innej okazji rosnące naciski ze strony USA, szef Huaweia mówił o "strategicznym wycofaniu się" z niektórych rynków. W połowie lipca koncern potwierdził zwolnienie ponad 600 osób w działającej w Stanach Zjednoczonych spółce zależnej Futurewei Technologies zajmującej się badaniami i rozwojem.

W maju 2019 r. amerykański resort handlu podjął decyzję o wpisaniu Huaweia i 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie, by kupować amerykańskie komponenty i technologię. Ogranicza to dostęp Huaweia m.in. do układów scalonych Qualcommu i dostarczanego przez Google systemu operacyjnego Android.

W miniony piątek Huawei zaprezentował konkurencyjny względem Androida i iOS własny system operacyjny HarmonyOS przeznaczony dla urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) oraz smartfonów i laptopów. Zhengfei wskazał jednak, że firma będzie potrzebować znacznie więcej czasu na stworzenie ekosystemu własnych aplikacji niezbędnego, by jej oprogramowanie mogło liczyć na powodzenie wśród klientów.

Szef Huaweia w cytowanej przez Bloomberga notatce wspomniał ponadto o przewadze chińskiego koncernu nad Stanami Zjednoczonymi w obszarze łączności 5G, co miało być motywacją do obłożenia go sankcjami. "USA nie korzystają z najbardziej zaawansowanej technologii 5G" - napisał Zhengfei. "Mogą przez to pozostać w tyle w sektorze sztucznej inteligencji" - zaznaczył. 

Źródło: PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama