Reklama

Polityka i prawo

Handel recenzjami w sieci. UOKiK nakłada kary

fot. Preis_King / pixabay
fot. Preis_King / pixabay

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę 40 tysięcy złotych na Agencję City Damian Trzciński z Poznania. Powodem grzywny jest wprowadzanie konsumentów w błąd.

Reklama

Ponad 90 proc. osób kupujących w internecie sugeruje się opiniami innych klientów na temat danego produktu czy sklepu – wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlatego też obserwacja tego segmentu rynku i ewentualnych nieuczciwych praktyk stała się przedmiotem zainteresowania tej instytucji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Kara dla Agencji City

Agencja City Damian Trzciński zajmuje się marketingiem internetowym. Jedną z usług oferowanych przez firmę jest tworzenie opinii do ocen w wizytówkach Google. W związku z tym, że działalność ta polega na odpłatnym świadczeniu usług w zamian za pozytywne komentarze na temat danych usług, UOKiK zdecydował się wszcząć postępowanie wobec firmy w sierpniu 2022 roku.

Jak wskazał Prezes UOKiK, „przedsiębiorca umyślnie wprowadzał konsumentów w błąd, co do opiniowanych firm (...). Z oferty Agencji City mógł skorzystać każdy i zamówić określoną liczbę pozytywnych recenzji". Według danych podanych przez Urząd, 100 dobrych opinii kosztowało 1200 złotych.

W ramach postępowania Prezes UOKiK uznał, że stosowane przez przedsiębiorcę praktyki są nieuczciwe i w związku z tym nałożył na niego karę 40 tysięcy złotych. Właściciel firmy jest też zobowiązany do poinformowania opinii publicznej o wydanej decyzji.

„Zamieszczanie fałszywych lub zniekształconych opinii jest prawnie zakazane" – podsumował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czytaj też

Rynek obserwowany przez UOKiK

Agencja City nie jest jedynym podmiotem, którego działalność jest obecnie obserwowana przez UOKiK. Zarzuty Prezesa Urzędu usłyszała też firma J&J Jakub Brożyna. W tym przypadku przedsiębiorca wykorzystywał stronę Seosklep24.pl do oferowania usług dot. pozytywnych opinii w Google Maps. Firmie grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Autor. UOKiK

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama