Reklama

Polityka i prawo

Gry wojenne. UE przygotowuje się na zagrożenia hybrydowe

Fot. Tumisu/Pixabay
Fot. Tumisu/Pixabay

Ministrowie państw Unii Europejskiej wezmą udział w grach wojennych, aby w ten sposób lepiej przygotować się na wrogie działania. Scenariusze obejmować będą zarówno cyberataki, jak i kampanie dezinformacyjne.

Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii, poinformował, że przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych oraz finansów 28 państw członkowskich UE wezmą  udział w fikcyjnych scenariuszach podczas spotkań w Helsinkach w lipcu i we wrześniu bieżącego roku.

„Władze wojskowe i cywilne mogą zazwyczaj, w czasie kryzysu, robić tylko to, do czego zostały przeszkolone” – wskazuje Pekka Haavisto. Dzięki tego typu praktycznym ćwiczeniom efektywność reakcji w czasie rzeczywistego zagrożenia może znacznie wzrosnąć.

Pekka Haavisto podkreślił, że zagrożenia w cyberprzestrzeni stają się bardziej złożone, a zarazem popularne. Wskazuje m.in. na zagłuszanie sygnałów GPS podczas ćwiczeń wojskowych w krajach skandynawskich w zeszłym roku, jako jeden z przykładów. „Chcemy, aby Wspólnota i państwa członkowskie zwiększyły możliwości zapobiegania zagrożeniom hybrydowym i reagowania na nie” – stwierdził przedstawiciel fińskiego MSZ.

Co więcej, w Finlandii funkcjonuje European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats, które od momentu powstania dwa lata temu zgromadziło 22 członków UE oraz NATO.  

Reklama

Komentarze

    Reklama