Reklama

Polityka i prawo

Grupa Energa ostrzega: Hakerzy uderzyli w naszych klientów

Fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons/CC 3.0

Nieznani hakerzy w ramach złośliwej kampanii podszywają się pod spółki Energa SA i Energa Operator, rozsyłając fikcyjne e-maile z wezwaniami do zapłaty zaległości. W ich treści cyberprzestępcy zamieścili zainfekowany link - ostrzega Grupa Energa w specjalnym komunikacie. 

Jak podano, e-maile z adresu [email protected] zawierają nieprawdziwe informacje o „zaległych zobowiązaniach za dostawę energii” na niewielkie kwoty i wezwanie do ich uregulowania poprzez dołączony link.

"Ostrzegamy, że odnośnik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego. W związku z tym uczulamy, aby nigdy nie korzystać z linków bądź jakichkolwiek załączników dołączonych do wiadomości, które budzić mogą jakiekolwiek wątpliwości" - napisano w komunikacie.

Przypomniano w nim także, że Energa Operator wysyła e-maile z wezwaniami do uregulowania zadłużeń, dlatego należy dokładnie sprawdzić nagłówek wiadomości i jej nadawcę, a w razie wątpliwości skontaktować się z infolinią.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów - zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., czyli ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Źródło:PAP

Komentarze