Reklama

Polityka i prawo

Francja nałoży kary finansowe na platformy społecznościowe?

Fot. Army.mil/Domena publiczna
Fot. Army.mil/Domena publiczna

Francja zamierza stworzyć przepisy regulujące działanie platform społecznościowych i nakładające na nie odpowiedzialność za treści - podał w piątek dziennik „Wall Street Journal«. Nowe prawo ma także umożliwić audyt firm technologicznych oraz nakładanie na nie kar finansowych.

Nowe prawo, które chce wprowadzić francuski rząd, ma nakładać na firmy obsługujące platformy społecznościowe "obowiązek odpowiadania" za serwisy. Oznacza to, że operatorzy platform będą odpowiedzialni za moderację treści, w tym mowy nienawiści. Francuskie instytucje mają uzyskać też możliwość dokonywania szczegółowych audytów w firmach będących operatorami platform społecznościowych takich jak Facebook, a także nakładania grzywien za nieprzestrzeganie przepisów np. w przypadku nieadekwatnej reakcji na treści ekstremistyczne.

Informacje o planowanych regulacjach pojawiły się przed zaplanowanym na piątek spotkaniem szefa Facebooka Marka Zuckerberga z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem - podał dziennik. Jak skomentował jeden z wiceprezesów Facebooka Richard Allan, propozycje francuskiego rządu "są w pewnym sensie zbieżne z modelami, które rozważaliśmy jako efektywne, myśląc o przyszłości".

"Wall Street Journal" ocenia, że decyzja Francji o konieczności uregulowania prawnego działania platform społecznościowych przyspieszy działania rządów wielu innych państw na rzecz zwiększenia odpowiedzialności firm technologicznych za niedopuszczalne treści pojawiające się w ich serwisach, takie jak dezinformacja, propaganda terrorystyczna czy treści naruszające prawa ochrony własności intelektualnej.

Nowojorska gazeta zauważa, że propozycje francuskiego rządu opierają się na modelach już stosowanych w regulacji instytucji finansowych takich jak banki, które mają obowiązek chronić swoich klientów przed nadużyciami i odpowiadają za to przed państwowymi regulatorami.

AK/PAP

Komentarze