Reklama

Polityka i prawo

Facebook ukarany grzywną 500 tys. funtów za wyciek danych

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Brytyjski organ ochrony danych utrzymał decyzję o ukaranie Facebooka grzywną w wysokości 500 tys. funtów za dopuszczenie do wycieku danych milionów użytkowników platformy do firmy Cambridge Analytica - podała w czwartek agencja Associated Press.

Brytyjskie biuro komisarz ds. informacji (ICO) stwierdziło, że w latach 2007-2014 Facebook w niewłaściwy sposób przetwarzał dane osobowe użytkowników i bez ich świadomej zgody udostępniał je zewnętrznym twórcom aplikacji - podała agencja. Komisarz ds. informacji Elizabeth Denham podkreśliła, że amerykański koncern zaniedbywał ochronę prywatności użytkowników "przed, po i w trakcie nielegalnego przetwarzania danych".

Według szacunków samego Facebooka brytyjska firma Cambridge Analytica mogła uzyskać dostęp do danych nawet 87 mln użytkowników platformy, w tym - jak ustaliło ICO - co najmniej miliona w Wielkiej Brytanii. Regulator podtrzymał wyznaczoną jeszcze w lipcu karę w wysokości 500 tys. funtów (645 tys. dolarów) - najwyższą możliwą w ramach przepisów obowiązujących w marcu 2018 r., kiedy ujawniono wyciek danych. Jak wskazała AP, gdyby do skandalu doszło po 25 maja, koncern musiałby się liczyć z maksymalną karą sięgającą 4 proc. światowych obrotów.

Facebook w odpowiedzi na decyzję ICO oświadczył, że nie zgadza się z niektórymi ustaleniami brytyjskiego urzędu i analizuje decyzję. 

Źródło:PAP

Komentarze