Reklama

Polityka i prawo

EXATEL zbuduje polskie 5G w Rzeszowie

Fot.  Exatel
Fot. Exatel

5 lipca w Rzeszowie EXATEL podpisał list intencyjny na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Stronami byli: prezydent Rzeszowa  Tadeusz Ferenc, Lesław Bańdur - Dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa, Marcin Słowik - Członek Zarządu FIBRAIN oraz wiceprezes odpowiedzialny za pion techniki oraz badań i rozwoju EXATEL Rafał Magryś

List intencyjny dotyczył pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G. W celu jej budowy Rzeszów porozumiał się z firmą Fibrain specjalizującą się w budowie infrastruktury sieciowej oraz z EXATEL – jednym z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych i dostawcą zaawansowanych usług cyberbezpieczeństwa. Rzeszowskie 5G już od początku będzie składało się z kilku ciekawych projektów.

 Autonomiczny autobus

Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Jakie są zalety autonomicznego autobusu? Przede wszystkim bezpieczeństwo – na przykład pojazd sam będzie reagował na wypadki i informował służby ratownicze i inne pojazdy autonomiczne. Tego typu transport sprawdzi się doskonale w warunkach miejskich, gdzie ważna jest sprawna organizacja ruchu, efektywność zużycia paliwa, wpływ na środowisko, a koszt błędu ludzkiego jest wysoki.

Autobus to początek. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów. Przyszłość przyniesie jeszcze bardziej futurystyczne rozwiązania.

Chcemy, żeby Rzeszów był w awangardzie technologicznej polskich miast. Już dziś korzystamy ze wszystkich technologii szerokopasmowych sieciowych – od WiMAX do LTE, jednak projekty tak ambitne, jak smart city, czy autonomiczne pojazdy wymagają komunikacji nowej generacji, czyli 5G

Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa

Należy zauważyć, że pojazdy autonomiczne potrzebują do bezpiecznego funkcjonowania bardzo niezawodnej i rozbudowanej bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. W związku z tym zaprojektowaliśmy rozwiązanie bazujące już na technologii 5G, które zapewni odpowiednią niezawodność i minimalne opóźnienia do poprawnego działania pojazdów autonomicznych. Te wymagane parametry zagwarantuje, oprócz samych elementów składowych standardu 5G, infrastruktura dostępowa składająca się ze stacji bazowych typu „zero site”, czyli zintegrowanych z infrastrukturą miasta – latarniami, słupami energetycznymi czy studzienkami kanalizacyjnymi.

Michał Szczęsny - dyrektor biura architektury i planowania sieci w EXATEL

To będzie przełomowa instalacja w wyjątkowym mieście. Rozpoczynamy przygotowania do praktycznego wdrożenia 5G. Już dwa lata temu testowaliśmy w Warszawie, w jednym z centrów handlowych działalnie technologii 5G w praktyce. Dziś nadszedł czas na konkretne działania. Chcemy, żeby Polska była liderem innowacyjności i tworzyła własne rozwiązania oraz technologie. Współpracujemy z największymi producentami zaawansowanych technologii na świecie, jednak nie zapominamy o własnych badaniach, rozwoju i wykorzystaniu ich w praktyce. Współpraca z władzami Rzeszowa będzie praktycznym wykorzystaniem naszej wiedzy i kompetencji. Cieszymy się, że możemy swoimi działaniami wspierać rozwój Podkarpacia.

Rafał Magryś - wiceprezes EXATEL

5G to nie tylko szybki internet i nieograniczony dostęp do jego zasobów. Sieć 5G to ekosystem, w którym aktorami będą najróżniejsze urządzenia, których istnienie ciężko sobie teraz wyobrazić. Mówi się o tym, że już do 2022 roku w sieci będzie ponad 50 mld urządzeń, a na każde gospodarstwo domowe będzie przypadać około 500 urządzeń. Będą one bieżąco monitorować, śledzić, analizować i optymalizować nasze codzienne czynności. Ten ekosystem zrewolucjonizuj, nie tylko takie przyziemne sprawy jak administrację, czy podatki, ale przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia poprzez takie usługi jak e-zdrowie oraz bezpieczeństwo życia, dzięki możliwości wyeliminowania człowieka z miejsc niebezpiecznych. Sieć 5G już dawno została okrzyknięta rewolucją, niektórzy porównują to nawet do wynalezienia czcionki przez Johannesa Gutenberga w 1440 roku. Cieszę się, że pierwsza taka sieć w Polsce powstanie właśnie u nas w Rzeszowie - w stolicy innowacji.

Marcin Słowik, członek zarządu FIBRAIN

To dopiero początek

5G nie jest kolejną generacją bezprzewodowej sieci łączności mobilnej. 5G to całe spektrum zmian zachodzących w telekomunikacji i cyberprzestrzeni – to nowa technologia, to nowe możliwe zastosowania, to nowe funkcjonowanie użytkowników końcowych. Sieć 5G w Rzeszowie będzie jedną z pierwszych sieci w Polsce, gdzie będziemy zajmować się całym spektrum, a nie poszczególnymi elementami jej funkcjonowania.

Komentarze