Reklama

Polityka i prawo

Europa stawia na współpracę z lokalnymi dostawcami usług bezpieczeństwa

Fot. Leewarrior/Pixabay
Fot. Leewarrior/Pixabay

Według agencji Bloomberga europejskie przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na współpracę z lokalnymi dostawcami usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Taki stan rzeczy wynika z rosnących obaw o wpływ sytuacji geopolitycznej na kwestie m.in. ochrony danych. 

Napięcia geopolityczne i gospodarcze spowodowały, że wielu europejskich polityków podchodzi z dużą ostrożnością do przekazywania przez lokalne firmy kontroli nad danymi amerykańskim, bądź chińskim gigantom technologicznym. Obawy dotyczą przede wszystkim możliwości odmowy przez te podmioty - w razie napięć - dostępu do krytycznych informacji na temat klientów bądź produkcji.

Bloomberg przytacza wypowiedź francuskiej wiceminister gospodarki i finansów Agnes Pannier-Runacher, która uważa iż przekazywanie przez francuskie firmy kontroli nad ich danymi to "ryzyko systemowe" dla konkurencyjności i suwerenności gospodarczej kraju.

Jednocześnie, jak przypomina agencja, coraz więcej firm przenosi swoje dane do systemów chmurowych. Badania Gartnera wskazują, że rynek ten będzie wart jeszcze w tym roku 214 mld dolarów, a zdominowany jest przez koncerny amerykańskie i chińskie, takie jak Amazon, Microsoft czy Alibaba.

Bank centralny Niemiec wydał niedawno ostrzeżenie dla całego sektora, w którym ocenia, że przeniesienie danych do chmury sprawi, iż cała branża będzie trudniejsza do monitorowania.

Pannier-Runacher uważa, że dane to czynnik strategiczny dla wielu firm. "Problematyczne jest, kiedy dane wymykają się kontroli w systemie, w którym jedna ze stron może naciskać na drugą i odciąć jej dostęp" - podkreśla francuska polityk.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w ubiegłym roku zaproponowała prawo, już zaakceptowane przez Kongres, według którego wszystkie firmy świadczące usługi chmurowe mogą zostać zobowiązane przez władze do przekazania im danych ze swoich na żądanie, niezależnie od tego, gdzie fizycznie zlokalizowane są serwery, na których się one znajdują. Od 2017 roku podobna legislacja obowiązuje w Chinach, gdzie wszystkie informacje na temat obywateli kraju muszą być przechowywane na lokalnych serwerach i udostępniane władzom na żądanie.

Według Bloomberga, obecna sytuacja geopolityczna jest szansą dla europejskich firm świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, takich jak Atos czy Thales, które swoje pochodzenie zaczęły przekuwać w atut biznesowy i rywalizować z amerykańskimi konkurentami takimi jak m.in. Salesforce czy Amazon. Podobnie wygląda sytuacja na rynku usług chmurowych - ocenia agencja.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama