Reklama

Polityka i prawo

Eksperci: Najwyższa pora przeciwstawić się lobbingowi branży krypto

Fot. bitcointere/pxhere.com/CC0
Fot. bitcointere/pxhere.com/CC0

Kryptowaluty są wykorzystywane do promocji nieuczciwych i bardzo niestabilnych, spekulacyjnych modeli inwestycyjnych – oceniają eksperci z branży nowych technologii, którzy skierowali list otwarty do amerykańskiego Kongresu. Domagają się w nim stanowczego przeciwstawienia się polityków lobbingowi ze strony branży krypto.

Reklama

Pod listem otwartym podpisało się kilkudziesięciu topowych ekspertów ze świata nowych technologii, w tym – m.in. informatycy, inżynierowie oprogramowania i naukowcy, tacy jak np. Bruce Schneier (wiodący analityk z branży cyberbezpieczeństwa) czy główny inżynier Google Cloud Kelsey Hightower.

Reklama

Przedstawiciele sektora technologicznego domagają się od Kongresu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz „stawienia oporu naciskowi wywieranemu przez branżę cyfrowych finansów i jej lobbystów, którego celem jest stworzenie bezpiecznego portu w powstającym prawie, umożliwiającego funkcjonowanie wszystkim ryzykownym, wadliwym i niepewnym instrumentom finansowym".

Najwyższy czas zająć się ryzykiem branży krypto

Reklama

List został skierowany do kongresmenów ponad podziałami. W jego treści kwestionuje się bezproblemowy i superatrakcyjny obraz branży kryptowalutowej i blockchainowej, który przedstawiany jest światu przez związane z nią podmioty i lobbystów.

Według sygnatariuszy listu, jest on nieprawdziwy i polega na sprawianiu wrażenia, że „te technologie reprezentują pozytywne i korzystne innowacje finansowe oraz są rozwiązaniem problemów, z którymi borykają się zwykli Amerykanie".

Eksperci podpisani pod listem ostrzegają, że kryptowaluty są wykorzystywane dziś do promowania nieuczciwych i bardzo niestabilnych, spekulacyjnych modeli inwestycyjnych wśród inwestorów, którzy mogą nie rozumieć ryzyka związanego z obrotem tego rodzaju aktywami.

Kryptowaluty nie są bezpieczne

Wspomniany wcześniej ekspert z branży cyberbezpieczeństwa Bruce Schneier w rozmowie z dziennikiem „Financial Times" zwrócił uwagę, że „twierdzenia zwolenników technologii blockchain nie są prawdziwe". Jak podkreślił „to nie jest bezpieczne, nie jest zdecentralizowane. Żaden system, w którym możesz utracić zasoby życia, bo zapomnisz hasła, nie jest bezpiecznym systemem" – powiedział specjalista.

Serwis Cnet zwraca uwagę, że list podpisany przez ekspertów branży technologicznej został opublikowany trzy miesiące po tym, jak prezydent USA Joe Biden wezwał ministerstwo skarbu USA, rezerwę federalną oraz inne rządowe agendy do dokładnego zmapowania ryzyka związanego z szybkim wzrostem branży krypto i przeanalizowaniem możliwości stworzenia cyfrowego dolara, który będzie kryptowalutą kontrolowaną przez bank centralny USA .

Na łamach naszego serwisu pisaliśmy również o zastrzeżeniach, które względem branży kryptowalutowej wyraziła szefowa Europejskiego Banku Centralnego .

Gigantyczny lobbing branży krypto

Kwoty wydawane na lobbing przez branżę kryptowalutową wzrosły pomiędzy 2018 rokiem a 2021 rokiem czterokrotnie, od 2,2 mln dolarów do 9 mln dolarów (dane grupy Public Citizen).

Celem działań lobbingowych jest przede wszystkim wpływ na prawodawców i przekonanie legislatorów, że branża krypto to awangarda innowacji, która wywierać będzie bezwzględnie pozytywny wpływ na społeczeństwo, podobnie jak inne segmenty sektora fintech.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama