Reklama

Polityka i prawo

Dyrektor rosyjskiej firmy Group-IB z branży cyberbezpieczeństwa aresztowany za zdradę stanu

Fot. Ilja Saczkow / Petr Kovalev / TASS
Fot. Ilja Saczkow / Petr Kovalev / TASS

Założyciel i szef rosyjskiej firmy Group-IB z branży cyberbezpieczeństwa – Ilja Saczkow – został zatrzymany w Moskwie pod zarzutem zdrady stanu. Mężczyznę aresztowano na dwa miesiące.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS zarzut zdrady stanu ma związek z rzekomym wytransferowaniem przez Saczkowa tajnych dokumentów wywiadowczych za granicę. Mężczyzna nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów.

Saczkow został zatrzymany we wtorek. Jak poinformowały źródła agencji związane z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, szef Group-IB miał przekazywać zagranicznym organom wywiadu dokumenty, których ujawnienie spowodowało znaczący uszczerbek dla interesów i reputacji Federacji Rosyjskiej. Ilja Saczkow miał również osobiście współpracować z wywiadem obcych państw.

Przeszukanie w siedzibie firmy 

Dzień przed zatrzymaniem mężczyzny, w biurze jego firmy przeprowadzono przeszukanie. Firma oficjalnie przekazała mediom, że nie ma informacji na temat przyczyn prowadzonych przez rosyjskie służby czynności.

W 2016 roku – jak pisze TASS – Saczkow trafił na listę najciekawszych przedsiębiorców, którzy nie ukończyli 30. roku życia prowadzoną przez magazyn „Forbes”.

Szef Group-IB jest członkiem komisji eksperckich rosyjskiej Dumy, doradza również rosyjskiemu MSZ. Poza tym jest wykładowcą akademickim.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama