Polityka i prawo

Dane amerykańskich wyborców w sieci? Winnym zamieszania był jeden tweet

fot. pickpik.com
fot. pickpik.com

Amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury oraz FBI obalają doniesienia o krążących na rosyjskim forum spisie wyborców zawierającym dane milionów Amerykanów uprawnionych do głosowania.

Informacja o tym, że na rosyjskiej platformie hakerskiej miały pojawić się bazy zawierające dane 7,6 mln wyborców ze stanu Michigan i milionów mieszkańców innych stanów USA pojawiła się 1 września br.  na rosyjskim dzienniku "Kommiersant". Doniesienia te zostały obalone już kilka godzin po tym, jak je opublikowano. Teraz również podległa Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury oraz FBI dołączają się do dementi. 

Oba organy oświadczyły, że nie zarejestrowały w tym roku żadnych cyberataków na bazy danych rejestracji wyborców oraz na system głosowania. Zanim jednak do sprawy odniósł się Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI, oświadczenie na Twitterze złożył Departament Stanu Michigan, w którym stwierdził, że bazy danych nie zostały zhakowane a dane te są dostępne publicznie.

Całe zamieszanie, jak donosi amerykański Politico, odbyło się za sprawą dziennikarki, która informacje o krążących danych wyborców na rosyjskim forum zamieściła na Twitterze – obecnie tweet nie jest już dostępny. Zanim jednak został usunięty wygenerował, tylko do wtorkowego popołudnia, 11 000 retweetów i 11 000 polubień.

Komentarze