Reklama

Polityka i prawo

Cyfrowa dekada dla Europy. Priorytety polityki cyfrowej według Polski

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy D9+, podczas którego omówiono cele na najbliższą dekadę, a także sposoby na zapewnienie Europie technologicznej konkurencyjności. 

Na wstępnie należy przypomnieć, że Grupa D9+ to państwa Unii Europejskiej, które prezentują podobne podejście do spraw cyfrowych (Dania, Finlandia, Estonia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Polska oraz Czechy). Przedstawiciele wymienionych krajów spotykają się dwa razy do roku, aby omówić zagadnienia związane z branżą technologiczną w Europie. Ostatnie posiedzenie odbyło się 22 czerwca 2020 r.

Podczas środowego spotkania (27 stycznia br.) Polskę w obradach reprezentował Krzysztof Szubert, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej. Wydarzenie ze względów panującej pandemii odbyło się w formie videokonferencji - informuje Cyfryzacja KPRM. 

Cele dla Europy

Jednym z głównych tematów obrad Grupy D9+ były cele dla Europy, których realizacja mogłaby sprawić, że państwa Starego Kontynentu dołączą do światowych liderów branży technologii cyfrowych. Nie zabrakło również rozmów o sztucznej inteligencji, sieci 5G i 6G, a także komputerach kwantowych. 

W dyskusji aktywnie uczestniczył Krzysztof Szubert, który wskazał na trzy obszary, jakie według Polski powinny stać się priorytetem w polityce cyfrowej Europy.

„Przede wszystkim Europa powinna przeznaczyć środki inwestycyjne na budowę infrastruktury sieciowej, która umożliwi rozwój i świadczenie najnowocześniejszych usług cyfrowych” - zaznaczył pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej. „Ponadto należy dążyć do wprowadzenia zaufanych, bezpiecznych i energooszczędnych rozwiązań chmurowych dla biznesu i administracji. W tym zakresie konieczne jest zintensyfikowanie współpracy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym” – dodał Krzysztof Szubert.

Jak wyjaśnił, kolejnym obszarem, który wymaga szczególnej uwagi są komputery kwantowe, ponieważ mają one potencjał by zrewolucjonizować komunikację cyfrową i proces przetwarzania danych.

Podczas wydarzenia przyjęto także deklarację „W kierunku europejskiej dekady cyfrowej”, w której państwa D9+ zobowiązały się do podejmowania starań na rzecz przygotowania planu działania i wyznaczenia konkretnych celów dla transformacji cyfrowej Europy do 2030 roku - informuje Cyfryzacja KPRM.

SZP/Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

image

Reklama
Reklama

Komentarze