Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (08-12.02)

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania ostatnich dni.

Brytyjczycy zhakowali drony ISIS

Brytyjskie wojsko razem ze służbą wywiadowczą GCHQ zakłócało telefony wojowników ISIS paraliżując ich łączność na polu bitwy oraz hakowało ich drony. Jak informowaliśmy w poniedziałkowym materiale, Brytyjczycy dostali się również do serwerów islamistów, aby ukrócić szerzenie materiałów propagandowych. Jak przebiegała cała operacja? 

Iran reaktywuje kampanię cyberszpiegowską 

We wtorkowym materiale skupiliśmy się na odkryciu specjalistów CheckPoint, którzy zauważyli, że Iran wznowił jedną z pierwszych swoich kampanii w cyberprzestrzeni, kierując cyberataki na podmioty z całego świata. Ponadto, eksperci wykryli odrębną operację hakerską, której celem są organizacje oraz osoby, uznawane przez rząd w Teheranie za zagrożenie dla władzy. Więcej na temat irańskich działań w cyberprzestrzeni znajduje się w linku. 

Producent Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077 ofiarą hakerów

Również we wtorek opisaliśmy cyberatak na CD Projekt, czyli producenta takich kultowych gier jak Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077. Podczas operacji hakerom udało się dostać do niektórych wewnętrznych systemów firmy. Jak poważny był to incydent? 

Słaba jakość zabezpieczeń satelitów = okazja dla hakerów 

Stale wzrasta liczba satelitów wystrzeliwanych w kosmos. Do państw, które jeszcze nie dawno miały monopol na ten rodzaj działalności, dołączyły niedawno prywatne firmy. W związku z tym w środowym materiale skupiliśmy się na jakość zabezpieczeń satelitów, która pozostawia wiele do życzenia, przez co staja się one łatwym łupem dla hakerów. Problem opisaliśmy pod linkiem.

Biden nie ufa decyzjom Trumpa ws. TikToka

W czwartek skoncentrowaliśmy się na działaniach administracji Joe Bidena, która odłożyła na „czas nieokreślony” sprawę związaną z przejęciem przez amerykańskie koncerny udziałów TikToka. Przypomnimy, że był to warunek konieczny dla Donalda Trumpa, aby aplikacja mogła funkcjonować na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecny prezydent USA nie ufa jednak ocenie i decyzjom wydanym przez swojego poprzednika, dlatego też samodzielnie chce przyjrzeć się sytuacji oraz określić potencjalne zagrożenie płynące ze strony chińskich firm. Równocześnie Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z Xi Jinpingiem, podczas której przedstawił swoje zastrzeżenia i obawy związane z postępowaniem rządu w Pekinie. O czym dyskutowali przywódcy mocarstw? 

Zhakowano Urząd Marszałkowski w Krakowie

Również w czwartek postaraliśmy się odkryć szczegóły ataku hakerskiego, którego celem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Jak udało nam się ustalić, zaszyfrowana została część systemów instytucji, a hakerzy zażądali okupu za ich odblokowanie. Doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych m.in. klientów. Sprawa została zgłoszona do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji, zawiadomiono również Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz NASK. Przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami zaangażowanych służb i organów, a ich treść znajduje się pod linkiem. 

Sztuczna inteligencja pomoże dowódcom U.S. Army 

Inwestowanie w tworzenie i rozwijanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, które mogą wesprzeć dowódców na polu bitwy jest kluczowe dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. W piątkowym materiale wskazaliśmy, że dzięki innowacjom możliwa będzie skuteczna integracja działań prowadzonych przez różne rodzaje wojsk USA, co może pozwolić Amerykanom na osiągnięcie przewagi nad siłami wroga. Z drugiej jednak strony za szeregiem zalet idą liczne wyzwania. O czym konkretnie jest mowa?

Reklama

Komentarze

    Reklama