Polityka i prawo
CYBERUK 2019 – Brytyjski wywiad zacieśni współpracę z sektorem prywatnym
Szef brytyjskiej agencji wywiadu GCHQ wezwał władze czołowych przedsiębiorstw oraz podmiotów sektora finansowego do współpracy z krajowymi służbami, aby w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników globalnej sieci. Głównym celem jest efektywniejsze zabezpieczenie internetu.
Podczas swojego przemówienia wygłoszonego na konferencji CYBERUK 2019 poświęconej cyberbezpieczeństwie, szef GCHQ Jeremy Fleming stwierdził, że brytyjski wywiad będzie ściśle współpracował z producentami, dostawcami usług, platformami internetowymi oraz bankami i innymi instytucjami finansowymi, aby „cyberbezpieczeństwo nie było już kwestią indywidualną”.
Jak wskazuje szef GCHQ, ewolucja globalnej sieci wynika z rozwoju technologii, w tym innowacyjnych i przełomowych rozwiązań, co nierozerwalnie wiąże się z pojawieniem „nowych i bezprecedensowych wyzwań dla decydentów w obszarze ochrony obywateli, systemów państwowych, przedsiębiorstw - a nawet reguł społecznych”.
Zachód, w tym Wielka Brytania, silnie naciska na firmy oraz społeczeństwa zwracając uwagę na konieczność podejmowania większych środków ostrożności w cyberprzestrzeni. Niemniej istotna jest ochrona systemów, urządzeń oraz zasobów przed złośliwą działalnością hakerów.
Jednym z głównych gości, obok Jeremy’ego Fleming’a, był szef NCSC Ciaran Martin, który odnosząc się do całej problematyki stwierdził, że „cyberataki nie respektują granic państwowych”. Zaznaczył, iż zagrożenia dotyczą nie tylko Wielkiej Brytanii, ale całego świata. Rozwijając swoją myśl szef NCSC podkreślił – „Każdy naród ma prawo, aby bronić się tak, jak najlepiej umie. Ale ważne jest, abyśmy ściśle współpracowali z naszymi sojusznikami w tym obszarze”.
Najnowsza edycja konferencji CYBERUK została zorganizowana przez National Cyber Security Center (NCSC) w Glasgow w Szkocji. Uczestniczyli w niej wybitni specjaliści z wielu państw całego świata, w tym członkowie grupy FiveEyes (Australia, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone).
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany