Reklama

Polityka i prawo

CYBERSEC: jak zabezpieczyć Cyfrową Dekadę Europy?

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydent Armenii Armen Sarkissian, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager i zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană to jedni z głównych prelegentów CYBERSEC Global 2020. W tym roku Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa odbędzie się pod hasłem „Together Against Adversarial Internet” w dniach 28-30 września i będzie organizowane w całości online. W konferencji mogą wziąć udział wszyscy chętni, bezpłatna rejestracja trwa na stronie internetowej wydarzenia.

Organizowane od 2015 roku przez Instytut Kościuszki Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa to jedna z wiodących konferencji poświęconych tematyce cyberbezpieczeństwa. W tym roku ma wymiar globalny i w dużej części będzie poświęcona zależności państw, gospodarek i społeczeństw od technologii i rozwiązań cyfrowych. Pandemia COVID-19 zmusiła niemal cały świat do przeniesienia dużej części aktywności biznesowej i administracyjnej do Internetu. Jednym z państw, które bez problemu zdało ten egzamin pozytywnie jest Estonia.

- Przed rokiem kiedy prezydent Kersti Kaljulaid odbierała przyznaną jej nagrodę European CYBERSEC Award za zasługi dla rozwoju cyberbezpieczeństwa, powiedziała, że „państwa nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa systemów internetowych w pojedynkę. Aby móc myśleć o zastosowaniu prawa do cyberprzestrzeni, trzeba wypracować wspólne porozumienie na arenie międzynarodowej”. Podzielamy to przekonanie i dlatego tegorocznym hasłem przewodnim konferencji jest „Together Against Adversarial Internet”. Chcemy zaakcentować, że tylko wspólne działania krajów o podobnych poglądach przełożą się na bezpieczeństwo nowego cyfrowego świata, w którym funkcjonujemy od początku pandemii – tłumaczy Izabela Albrycht.

Na działania cyfrowego lidera z Estonii patrzy także Unia Europejska, która od czasu wybuchu pandemii podejmuje szereg inicjatyw stawiających bezpieczną transformację cyfrową wśród priorytetów. W tym kontekście kluczowa jest inicjatywa instytucji unijnych w zakresie przygotowywania nowych regulacji dla postępujących procesów cyfryzacji, które mogą posłużyć jako wzór dla reszty świata. O postępach w tym obszarze, także w kontekście orędzia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała przeznaczenie 20% z 750 miliardów euro funduszu odbudowy gospodarki po pandemii na inwestycje cyfrowe, opowie nadzorująca proces wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Zbliżający się CYBERSEC będzie miał fundamentalne znaczenie dla debaty publicznej o kierunkach rozwoju technologicznego nie tylko w wymiarze Unii Europejskiej, ale także NATO. Wiele technologii, oprócz cywilnego, ma także wojskowe zastosowanie, stąd od pewnego czasu NATO kładzie duży nacisk na kreowanie polityki wobec innowacyjnych rozwiązań, doradztwo w zakresie strategicznych aspektów technologii przełomowych i przewodzenie nowatorskim badaniom. To główne zadania powołanej przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga 12-osobowej Grupy Doradczej ds. nowych technologii, w której składzie znalazła się Izabela Albrycht. Osobą odpowiedzialną w NATO za ten proces jest Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoană, który obok przewodniczącej CYBERSEC będzie jednym z głównych gości otwierających tegoroczną konferencję.

Więcej informacji na temat CYBERSEC Global 2020, szczegółowy program konferencji oraz formularz bezpłatnej rejestracji znajdują się na stronie internetowej CYBERSEC.

Informacja prasowa Instytut Kościuszki

Komentarze