Reklama

Polityka i prawo

CYBERSEC: jak zabezpieczyć Cyfrową Dekadę Europy?

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, prezydent Armenii Armen Sarkissian, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager i zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană to jedni z głównych prelegentów CYBERSEC Global 2020. W tym roku Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa odbędzie się pod hasłem „Together Against Adversarial Internet” w dniach 28-30 września i będzie organizowane w całości online. W konferencji mogą wziąć udział wszyscy chętni, bezpłatna rejestracja trwa na stronie internetowej wydarzenia.

Organizowane od 2015 roku przez Instytut Kościuszki Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa to jedna z wiodących konferencji poświęconych tematyce cyberbezpieczeństwa. W tym roku ma wymiar globalny i w dużej części będzie poświęcona zależności państw, gospodarek i społeczeństw od technologii i rozwiązań cyfrowych. Pandemia COVID-19 zmusiła niemal cały świat do przeniesienia dużej części aktywności biznesowej i administracyjnej do Internetu. Jednym z państw, które bez problemu zdało ten egzamin pozytywnie jest Estonia.

- Przed rokiem kiedy prezydent Kersti Kaljulaid odbierała przyznaną jej nagrodę European CYBERSEC Award za zasługi dla rozwoju cyberbezpieczeństwa, powiedziała, że „państwa nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa systemów internetowych w pojedynkę. Aby móc myśleć o zastosowaniu prawa do cyberprzestrzeni, trzeba wypracować wspólne porozumienie na arenie międzynarodowej”. Podzielamy to przekonanie i dlatego tegorocznym hasłem przewodnim konferencji jest „Together Against Adversarial Internet”. Chcemy zaakcentować, że tylko wspólne działania krajów o podobnych poglądach przełożą się na bezpieczeństwo nowego cyfrowego świata, w którym funkcjonujemy od początku pandemii – tłumaczy Izabela Albrycht.

Na działania cyfrowego lidera z Estonii patrzy także Unia Europejska, która od czasu wybuchu pandemii podejmuje szereg inicjatyw stawiających bezpieczną transformację cyfrową wśród priorytetów. W tym kontekście kluczowa jest inicjatywa instytucji unijnych w zakresie przygotowywania nowych regulacji dla postępujących procesów cyfryzacji, które mogą posłużyć jako wzór dla reszty świata. O postępach w tym obszarze, także w kontekście orędzia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która zapowiedziała przeznaczenie 20% z 750 miliardów euro funduszu odbudowy gospodarki po pandemii na inwestycje cyfrowe, opowie nadzorująca proces wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Zbliżający się CYBERSEC będzie miał fundamentalne znaczenie dla debaty publicznej o kierunkach rozwoju technologicznego nie tylko w wymiarze Unii Europejskiej, ale także NATO. Wiele technologii, oprócz cywilnego, ma także wojskowe zastosowanie, stąd od pewnego czasu NATO kładzie duży nacisk na kreowanie polityki wobec innowacyjnych rozwiązań, doradztwo w zakresie strategicznych aspektów technologii przełomowych i przewodzenie nowatorskim badaniom. To główne zadania powołanej przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga 12-osobowej Grupy Doradczej ds. nowych technologii, w której składzie znalazła się Izabela Albrycht. Osobą odpowiedzialną w NATO za ten proces jest Zastępca Sekretarza Generalnego NATO Mircea Geoană, który obok przewodniczącej CYBERSEC będzie jednym z głównych gości otwierających tegoroczną konferencję.

Więcej informacji na temat CYBERSEC Global 2020, szczegółowy program konferencji oraz formularz bezpłatnej rejestracji znajdują się na stronie internetowej CYBERSEC.

Informacja prasowa Instytut Kościuszki

Reklama
Reklama

Komentarze