Polityka i prawo
Cyberbezpieczeństwo na Kongresie 590. Facebook zagrożeniem dla państwa
Temat cyberbezpieczeństwa był obecny na Kongresie 590 odbywającym się w połowie listopada w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Dyskusja panelowa odbyła się pod hasłem „Cyberbezpieczeństwo państwa oraz polskich firm”. Wzięli w niej udział zarówno reprezentanci administracji publicznej, jak i przedstawiciele biznesu. Debatę moderował Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny portalu CyberDefence24.pl
W panelu wzięli udział Andrzej Zybertowicz - profesor nadzwyczajny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Jacek Borek - dyrektor zarządzający, Accenture Technology Polska; Michał Chomczyk - koordynator ds. obszaru Informatyki i technologii informacyjnych, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; Błażej Pabiszczak - założyciel i prezes, YetiForce.
Dyskusja dotyczyła różnych aspektów cyberbezpieczeństwa, czyli co chronić i przed kim, jaka jest wartość rynku usług bezpieczeństwa cyfrowego, współpracy państwa i sektora prywatnego.
Paneliści zwrócili uwagę, że zagrożenia to nie tylko phishing, cyberszpiegostwo, cyberprzestępczość, ale bardzo często to media społecznościowe, które zasysają ogromną liczbę informacji. Profesor Andrzej Zybertowicz powiedział, że Facebook stosuje techniki uzależniające umysł człowieka i wywiera nacisk na jego aktywność na portalu. Na możliwość manipulowania procesami wyborczymi za pomocą mediów społecznościowych zwrócił uwagę Jacek Borek.
Jednym z poruszonych tematów była również kwestia RODO. Błażej Pabiszczak bardzo zachwalał nową regulację, twierdząc, że przyczyni się ona do wzmocnienia ochrony danych w sektorze prywatnym. Jego zdaniem nawet dla sektora MŚP, który dotychczas był niechętny inwestycjom nastała konieczność przeznaczenia pieniędzy na ten cel.
Rozmawiając na temat pozytywnych przykładów, z których można czerpać wzorce, paneliści wskazali na sektor bankowy. Jacek Borek uważa, że infrastruktura krytyczna, która ma problemy z ochroną przed cyberatakami może właśnie brać przykład z banków. Oczywiście nie możemy mówić, że instytucje finansowe są całkowicie bezpieczne – podkreślił profesor Zybertowicz.
Mówiąc o roli państwa w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa Michał Chomczyk podkreślił, że NCBiR przeznacza duże kwoty na projekty związane z cyberbezpieczeństwem.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany