Reklama

Polityka i prawo

"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Rosjanie stawiają na rodzime technologie

fot. Averyanovphoto / pixabay
fot. Averyanovphoto / pixabay

53 proc. Rosjan gotowych jest zrezygnować z zagranicznych usług cyfrowych na rzecz rodzimych odpowiedników - wynika z ankiety przeprowadzonej przez rosyjski Instytut Rozwoju Internetu przytaczanej we wtorkowym wydaniu dziennika „Kommiersant”.

Większość badanych, którzy skłonni są zrezygnować z korzystania z zagranicznych usług cyfrowych należy do grupy kobiet w wieku od 45 do 54 lat oraz osób powyżej 65 roku życia (70 proc.). Najmniej chęci do porzucenia zagranicznych serwisów i aplikacji mają natomiast młodzi dorośli w wieku do 24 lat.

Przedstawiciele Instytutu Rozwoju Internetu powiedzieli agencji RIA Nowosti, że u respondentów deklarujących chęć rezygnacji z użycia zagranicznych usług cyfrowych, motywowana jest ona przede wszystkim "przyspieszeniem rozwoju lokalnego rynku i stworzeniem większej liczby miejsc pracy".

"Ponad jedna trzecia ankietowanych odczuwa dumę z możliwości wyboru pomiędzy usługami zagranicznymi a rodzimymi" - czytamy w raporcie z badania. Z działalności firm w sektorze IT najbardziej dumni są respondenci w wieku przekraczającym 65 lat.

77 proc. osób biorących udział w ankiecie z kolei jest przekonanych, że władze kraju powinny mieć możliwość stanowienia prawa obowiązującego firmy internetowe w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych. Dodatkowo, 73 proc. badanych ocenia, że firmy działające na terenie kraju powinny być zarządzane przez Rosjan.

Badanie przeprowadzono między 23 a 27 października na próbie tysiąca losowo wybranych osób. 

Źródło:PAP

Komentarze