Reklama

Polityka i prawo

Kiedy mamy szansę na polskie 5G? Cieszyński: Czekamy wciąż na opinię Komitetu Bezpieczeństwa

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Robert Suchy; Grupa Defence24
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Robert Suchy; Grupa Defence24

"Czekamy wciąż na opinię Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak tylko ta opinia będzie, mam nadzieję, że pójdziemy dalej" - mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, pytany o oczekiwaną nowelizację ustawy o KSC. 

W dniach 6-10 grudnia br. w Katowicach odbywa się Szczyt Cyfrowy ONZ, podczas którego przedstawiciele państw, politycy, aktywiści i eksperci dyskutują o najważniejszych tematach związanych z rozwojem internetu. 

Podczas IGF 2021 Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM w rozmowie z nami nakreślił najważniejsze zagadnienia trwającego wydarzenia. To zapewnienie dostępu do infrastruktury, powszechny dostęp do sieci dla wszystkich, kwestie bezpieczeństwa: dezinformacja, cyberbezpieczeństwo. 

"Największym wyzwaniem są wyzwania infrastrukturalne: jak doprowadzić internet do wszystkich na świecie, którzy go potrzebują. Dużo mówi się o tym, że powinno to być prawo człowieka. Jestem daleki od pójścia w tę narrację, ale myślę, że każdy z nas się zgodzi, że trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w społeczeństwie, w gospodarce, jeżeli się dzisiaj nie jest online. Były deklaracje ze strony zastępcy sekretarza generalnego ONZ (Liu Zhenmin - red.), że chcemy, aby internet był wszędzie na świecie do 2030 roku" - poinformował nas Janusz Cieszyński. 

Według jego wyliczeń, rocznie dostęp do sieci dla tych 3 mld ludzi miałby kosztować 100 mld euro. Zdaniem Cieszyńskiego, "nie ma dzisiaj ciekawszych tematów na agendzie ogólnoświatowej niż klimat i cyfryzacja". 

Kiedy nowelizacja KSC?

Cieszyński, pytany przez nas o priorytety rządu w zakresie cyfryzacji powiedział, że jest nim uchwalenie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. 

"Czekamy wciąż na opinię Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak tylko ta opinia będzie, mam nadzieję, że pójdziemy dalej" - komentuje w rozmowie z nami Janusz Cieszyński.  Dodaje, że "na pewno jest to traktowane priorytetowo, ale ze względu na to, co dzieje się na granicy, trzeba się uzbroić w cierpliwość". 

"Ze swojej strony jesteśmy gotowi, cały czas rozmawiamy z operatorami, jak powinno wyglądać Polskie 5G, bo wiemy, że wokół tego też jest sporo emocji" - zaznacza. 

Wynagrodzenia dla cyberekspertów

W tym tygodniu prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. 

"Chcemy, aby te nowe warunki zaczęły obowiązywać od 1 marca. Musimy wydać rozporządzenie, które wskaże, jakie będą stawki na poszczególnych stanowiskach. Mamy dużą dyskusję w naszym gronie, chcemy to skonsultować z rynkiem, aby była pewność, że rzeczywiście będzie tak, jak być powinno. Następnie podział tych środków pomiędzy poszczególne instytucje" - nakreślił plan Cieszyński.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze