Reklama

Polityka i prawo

Chiny ograniczają eksport komponentów do produkcji dronów

Autor. Krzysztof Kotkowicz/Unsplash

Chiny nałożyły ograniczenia na eksport dronów i niektórych komponentów używanych do ich produkcji. Decyzja chińskiego rządu następuje tydzień po tym, jak o ograniczaniu eksportu półprzewodników do Chin, zadecydowała Japonia.

Reklama

Chińskie ministerstwo handlu podało, że ograniczenia dotyczące części komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów, w tym niektórych silników dronów, laserów, sprzętu komunikacyjnego i systemów przeciwdronowych, zaczną obowiązywać od 1 września - informuje "Bloomberg".

Reklama

Ochrona "bezpieczeństwa narodowego"

Reklama

Kontrola eksportu według chińskich władz ma na celu "ochronę bezpieczeństwa narodowego i interesów" kraju.

Chińskie agencje rządowe twierdzą, że poniedziałkowa decyzja nie jest wymierzona przeciwko żadnemu konkretnemu państwu, jednak, jak zauważa Bloomberg, może negatywnie odbić się na światowej produkcji bezzałogowych statków powietrznych.

Chiny dotychczas wprowadziły szereg restrykcji w następstwie działań USA, mających na celu ograniczenie dostępu Chin do kluczowych technologii. We wtorek w życie wchodzi kontrola eksportu galu i germanu, półmetali kluczowych dla przemysłu półprzewodników.

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek w odrębnym oświadczeniu o wprowadzeniu na maksymalnie dwa lata ograniczeń eksportu cywilnych dronów dalekiego zasięgu, aby zapobiec ich wykorzystywaniu do "celów innych niż pokojowe".

"Ryzyko, że niektóre cywilne bezzałogowe statki powietrzne o dużych parametrach i wydajności zostaną przekształcone do celów wojskowych, stale rośnie" – stwierdziło ministerstwo handlu.

Wartość chińskiego rynku dronów przekroczyła w ub.r. 14 mld USD (56 mld PLN).

Czytaj też

Odpowiedź na decyzję Japonii?

Decyzja chińskich władz nieprzypadkowo pojawia się właśnie teraz. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach decyzje dotyczące ograniczenia eksportu półprzewodników do Chin podjęła Japonia. //cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/chiny-gleboko-niezadowolone-z-decyzji-japonii-chodzi-o-eksport-chipow"> Wtedy też opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, że w reakcji na decyzję Tokio, rząd w Pekinie wystosował apel, aby Japonia "nie zakłócała przemysłu półprzewodnikowego". )

„Jesteśmy głęboko niezadowoleni z tej decyzji i żałujemy, że została podjęta" - skomentowało wtedy sprawę chińskie MSZ.

PAP/MG

Źródło:PAP / CyberDefence24
Reklama

Komentarze

    Reklama