Reklama

Polityka i prawo

Chiny naciskają na Kanadę. Wiceprezes Huawei zostanie uwolniona?

Fot. Alex Guibord/flickr
Fot. Alex Guibord/flickr

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ponownie wezwało kanadyjski rząd do uwolnienia wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Kobieta została oskarżona przez Stany Zjednoczone o oszustwa związane z łamaniem sankcji.

Po październikowych wyborach parlamentarnych w Kanadzie mniejszościowy rząd w Ottawie znów utworzą liberałowie Justina Trudeau. Aby sprawnie rządzić będą jednak potrzebować wsparcia opozycji, szczególnie ugrupowań lewicowych.

W związku z ponownym tworzeniem rządu przez Trudeau rzecznik MSZ Chin Geng Shuang wezwał Ottawę do uwolnienia Meng. Podjął jej temat podczas cyklicznej konferencji prasowej.

Dyrektorka finansowa oraz wiceprezeska Huawei, a zarazem córka założyciela firmy Rena Zhengfeia, została aresztowana w grudniu 2018 roku w Kanadzie na wniosek Waszyngtonu. Władze USA zarzucają jej oszustwa w związku z łamaniem sankcji nałożonych na Iran i domagają się jej ekstradycji. Meng nie przyznaje się do winy, a Beijing żąda jej uwolnienia.

Chińska firma - największy dostawca sprzętu telekomunikacyjnego na świecie - jest kluczowym elementem przedłużającej się wojny handlowej między USA i ChRL. Stany Zjednoczone oskarżają Huawei o złamanie sankcji wobec Iranu oraz kradzież amerykańskiej własności intelektualnej. Waszyngton podejrzewa ponadto, że koncern może być zaangażowany w działania wywiadowcze na rzecz chińskiego rządu. 

Źródło:PAP

Komentarze