Reklama

Polityka i prawo

Centralny Rejestr Wyborców. Rząd chce uruchomić nowy system

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Centralny Rejestr Wyborców ma zastąpić rozproszone rejestry wyborców, które do tej pory służyły do sporządzania spisów głosujących Polaków. Ma to też - zdaniem KPRM - uprościć lub zlikwidować „znaczną część czynności urzędników wyborczych”. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców został skierowany do konsultacji.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów skierowała do roboczych konsultacji z przedstawicielami samorządu terytorialnego, za pośrednictwem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt, który dotyczy Centralnego Rejestru Wyborców.

"Brak wymiany danych między rozproszonymi rejestrami wyborców skutkuje brakiem możliwości szybkiej zmiany miejsca głosowania. Taki wniosek wymaga współdziałania dwóch samorządów i wymiany informacji między nimi. Ze względu na czasochłonność procesu oraz spiętrzenie wniosków przed wyborami w latach ubiegłych rodziło wysokie ryzyko nierozpatrzenia wszystkich wniosków obywateli o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania, tak aby umożliwić im głosowanie we wskazanym miejscu" - uzasadnia projekt KPRM.

Czytaj też

Co zakłada nowy system?

Każdy wyborca dzięki nowemu systemowi będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i lokalu wyborczym może realizować swoje prawo wyborcze.

Centralna baza danych o wyborcach i okręgach wyborczych ma umożliwić między innymi: elektroniczne usługi dla wyborców, takie jak np. dopisanie do obwodu do głosowania, automatyczne dopisanie do spisu wyborców, wgląd do własnych danych, zgłoszenie zamiaru przez pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego czy automatyzację procesów związanych ze zmianą miejsca głosowania.

Nad projektem ponad rok miała pracować KPRM, Krajowe Biuro Wyborcze i analitycy Centralnego Ośrodka Informatyki. Na razie nie wiadomo, kiedy system zostanie uruchomiony.

Czytaj też

/gov.pl/ NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze