Reklama

Polityka i prawo

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Commons/CC 3.0

Budżet w Ministerstwie Cyfryzacji, kierownictwo z resortu nauki. Jaka będzie przyszłość NASK?

Z informacji do których dotarł portal CyberDefence24.pl wynika, że NASK-iem kierować będzie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), a budżetem instytucji będzie rozporządzało Ministerstwo Cyfryzacji. Z czego wynika, jak się wydaje, absurdalna decyzja oraz jakie będą jej skutki? 

Od kilkunastu dni krążą w przestrzeni medialnej informacje, że NASK zostanie przejęty przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako część umowy koalicyjnej.

Pomysł ten jest krytykowany przez wielu ekspertów, którzy wskazują, że taka zmiana zaburzy sprawne funkcjonowanie tej instytucji. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie efektywną działalność, kiedy budżetem zarządzać będzie Ministerstwo Cyfryzacji, natomiast kierownictwo zostanie przekazane Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wygląda na to, że zamierzane jest utworzenie "dwugłowego" smoka - a jak wiemy z praktyki, spory kompetencyjne w obrębie jeden organizacji zazwyczaj kończą się tragedią i zablokowaniem prac instytucji. NASK jak dotychczas był jednym z najmocniejszych ogniw Ministerstwa Cyfryzacji, którego praca znacznie wpływała na realizację projektów znacznie wpływających na realizacje projektu "cyfryzacja kraju".  

Należy zadać sobie bardzo ważne pytanie - jaki los spotka uznawane zarówno przez NASK jak i Ministerstwo Cyfryzacji kluczowe projekty realizowane jako element szeroko rozumianej cyfryzacji państwa hucznie zapowiadane przez Ministerstwo? Trudno na ten moment odpowiedzieć, jak będzie wyglądała koordynacja nad CERT-em oraz jaka przyszłość czeka projekt e-Obywatel czy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. 

NASK jest państwowym instytutem badawczym realizującym projekt na temat cyberbezpieczeństwo i ochrona użytkowników oraz  prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych.

SG / AK

Reklama

Komentarze

    Reklama