Polityka i prawo
Bezterminowe zezwolenie na pobyt dla Snowdena w Rosji
Rosja udzieliła Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), bezterminowego zezwolenia na pobyt, co oznacza, że może pozostać w kraju „na zawsze”. Amerykanin nie myśli jednak o uzyskaniu obywatelstwa.
„Dziś Snowden otrzymał zezwolenie na pobyt bezterminowy” - powiedział prawnik agencji TASS Anatolij Kuczerena. Jak dodał, na razie Amerykanin nie myśli o uzyskaniu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej.
Zapewnił także, że procedury toczyły się „w zwykłym trybie” i Snowden „nie miał żadnych ulg” w uzyskaniu zezwolenia.
Wiosną br. adwokat informował, że Snowden nie zamierza wyjeżdżać z Rosji. „Można powiedzieć, że Edward zadomowił się w naszym kraju. Mieszka tutaj wraz z małżonką, ma pracę, powodzi mu się dobrze” - powiedział Kuczerena.
Od listopada 2019 roku cudzoziemcy zyskali w Rosji możliwość otrzymywania bezterminowego zezwolenia na pobyt. Obcokrajowcy muszą tylko wymieniać dokument, gdy osiągną wiek 14, 20 i 45 lat. Snowden ma obecnie 37 lat.
Amerykanin wyznał jesienią zeszłego roku, że nie chce być w Rosji osobą znaną, dlatego nie udziela wywiadu tamtejszym mediom. Zapewnił, że niemal nikt nie rozpoznaje go na ulicy. Nazwał także Rosję „krajem, którego nie wybierał”, powołując się na to, że był w drodze do Ameryki Łacińskiej, gdy władze USA anulowały jego paszport.
W wywiadzie dla dziennika „Die Welt” Snowden mówił zaś, że liczy na azyl w Niemczech.
W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców. Oskarżony w USA o szpiegostwo, uzyskał azyl polityczny i zezwolenie na pobyt w Rosji. W ojczyźnie grozi mu 30 lat więzienia. W sierpniu br. prezydent Donald Trump powiedział, że rozważa jego ułaskawienie.