Reklama

Polityka i prawo

Belgia z własną aplikacją do śledzenia rozwoju pandemii

fot. Mihis Alex / pexels.com / domena publiczna
fot. Mihis Alex / pexels.com / domena publiczna

Na początku lipca władze Belgii chcą wdrożyć aplikację, która umożliwiałaby śledzenie rozwoju pandemii - informuje telewizja VRT. Ma to pozwolić na identyfikację osób, które miały kontakt z zakażonym i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Prace nad aplikacją prowadzi federalna grupa robocza pod przewodnictwem profesora Uniwersytetu w Leuven, Barta Preneela. Jej szczegóły mają być ujawnione w środę. "Pięć tygodni później, na początku lipca, aplikacje przejdzie testy na żywo" - powiedział Preneel cytowany przez VRT.

Równolegle trwają prace w parlamencie nad stworzeniem ram prawnych dla funkcjonowania aplikacji w praktyce.

W Belgii obecnie osoby mające kontakt z zakażonymi identyfikuje się telefonicznie. Specjalny zespół osób kontaktuje się z nosicielami koronawirusa SARS-CoV-2, by zidentyfikować tych, z którymi dana osoba miała kontakt. Sukcesy w tym procesie są jednak bardzo ograniczone.

Władze obawiają się, że niewielka liczba osób będzie chciała zainstalować aplikację. Cześć ekspertów twierdzi, że do sukcesu wymagany jest współczynnik instalacji na poziomie przynajmniej 60 procent.

Frank Robben, dyrektor zarządzający firmy informatycznej Smals i doradca rządu ds. identyfikacji i śledzenia osób z koronawirusem, kwestionuje to twierdzenie. Według niego aplikacja może być przydatna na przykład w dużych firmach.

"Dla pracodawcy taka aplikacja jest zyskiem: pracownicy szybciej dowiedzą się, że zetknęli się z zakażoną osobą, szybciej rozpoczną zdalną pracę z domu, a tym samym uniknie się dodatkowych infekcji w miejscu pracy. Pracownicy będą też czuć się bezpieczniej w pracy" - powiedział.

Aplikacja do monitorowania kontaktów będzie wykorzystywała technologię łączności bezprzewodowej Bluetooth (stosowaną we wszystkich smartfonach).

W ciągu ostatniej doby kolejnych 198 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Łącznie w Belgii wykryto dotychczas 57455 przypadków zakażeń. W kraju epidemia przyczyniła się dotychczas do 9334 zgonów.

Obecnie w belgijskich szpitalach przebywa 1302 pacjentów z Covid-19, o 32 mniej, niż miało to miejsce wczoraj. Od początku epidemii z belgijskich szpitali wypisano 15320 pacjentów z koronawirusem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama