Reklama

Polityka i prawo

Australijski sąd: sztuczna inteligencja może być uznana za wynalazcę

Fot. geralt / Pixabay
Fot. geralt / Pixabay

Sztuczna Inteligencja (AI) może zostać uznana za wynalazcę we wniosku patentowym – orzekł australijski sąd. Prawnicy zajmujący się tematyką ochrony własności intelektualnej pozostają sceptyczni wobec takiego orzeczenia.

Według sądu federalnego w australijskim prawie nie ma żadnych zapisów, które ściśle określałyby to, że wnioskujący o patent wynalazca musi być człowiekiem. „Na potrzeby prawa, system sztucznej inteligencji może być uznany za wynalazcę” – oceniono w treści orzeczenia.

Wynalazcą – jak uznał sąd – może być zarówno osoba, jak i przedmiot. W orzeczeniu dodano, że w przypadku wielu wniosków patentowych i opisanych w nich wynalazków, trudno udowodnić, że zostały wynalezione przez człowieka – często są bowiem wynikiem rozwoju już istniejących systemów.

Wniosek do ponownego rozpatrzenia

Sprawę do sądu wniósł Stephen Thaler, którego wniosek patentowy wskazujący, że wynalazcą jest sztuczna inteligencja, został wcześniej odrzucony przez australijską Komisję ds. Patentów. Na mocy orzeczenia sądu federalnego wniosek Thalera wróci do organu, który powinien go rozpatrzyć ponownie.

We wniosku sprecyzowano, że wynalazcą jest system sztucznej inteligencji DABUS, któremu w ubiegłym tygodniu przyznano w RPA patent na inteligentny pojemnik na jedzenie i urządzenie emitujące światło.

Ekspert: w przyszłości to może być zagrożenie

Australijski prawnik specjalizujący się w zagadnieniach ochrony własności intelektualnej Mark Summerfield, cytowany przez serwis The Register ocenił, że decyzja sądu zezwalająca sztucznej inteligencji na bycie wynalazcą i tworzenie tego rodzaju wniosków patentowych w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się niezwykle szkodliwa.

Zdaniem prawnika, prowadzić to będzie do powstawania zjawiska tzw. trollingu patentowego, a także generowania przez maszyny tak dużej liczby wniosków patentowych, że inny rodzaj innowacji w praktyce stanie się niemożliwy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama